Didim
KSM härkätie2018

Someron Esan 100-vuotisjuhlakisojen tulokset

 

Tulokset:
M 100 m: 1) Oskari Lehtonen NurmijYU 11,10, 2) Mikke Jaakkola LänsiUU 11,22, 3) Samir Demnati OrimJy 11,22, 4) Ville Aarnivala TampPy 11,24, 5) Jonathan Brace EsboIF 11,29, 6) Heikki Nieminen JanJa 11,31, 7) Hannes Siitonen HKV 11,37, 8) Kasperi Pöntinen LahdA 11,45.
M 200 m: 1) Oskari Lehtonen NurmijYU 21,63, 2) Ville Aarnivala TampPy 22,43, 3) Joni Vainio-Kaila LaitJy 22,44, 4) Tuomas Lehtonen LiedPa 22,45, 5) Aleksi Tuononen ÄhtU 22,54, 6) Juho Vanhala HarjavJy 22,58M Seiväs: 1) Urho Kujanpää TampPy 525, 2) Tommi Holttinen SomE 525, 3) Pål Haugen Lillefosse NOR 485.
M Kuula: 1) Tomas Söderlund IFRaseb 18,17, 2) Mika Lönnblad TuUL 16,89, 3) Nico Oksanen LoimVoi 16,46, 4) Mikko Toiviainen LoimJa 15,23, 5) Antti Laakkonen TurWei 13,30.
M Moukari: 1) Henri Liipola SomE 69,40, 2) Joachim Koivu EsboIF 65,10, 3) Fredrik Fröberg SjundeåIF 63,21, 4) Roope Auvinen SjundeåIF 62,95, 5) Simon Solvin IKFalken 59,08, 6) Jani Pihkanen SomE 58,51, 7) Eemeli Salomäki SomE 25,97.
P9 40 m: 1) Paavo Hälli SomE 7,27, 2) Mico Hjerp ForssSa 7,28, 3) Daniel Ehrnsten LänsiUU 7,50, 4) Janne Verho KangKi 7,50, 5) Rasmus Heinonen SomE 7,53, … 7) Paavo Virkki SomE 8,09.
P9 Seiväs: 1) Paavo Virkki SomE 145, 2) Voima Kenttä IFRaseb 115,
P9 Keihäs: 1) Paavo Virkki SomE 18,26, 2) Paavo Hälli SomE 16,92, 3) Riku Korhonen NurmijYU 16,48, … 7) Rasmus Heinonen SomE 13,15.
P11 150 m: (-1,9): 1) Eero Honkanen TuUL 22,82, 2) Aleksi Jokela TammRy 23,03, 3) Jesse Kettunen LänsiUU 23,20. P11 Seiväs: : 1) Eero Honkanen TuUL 185, 2) Christian Lindberg RiihimKi 155.
P11 Kuula: 1) Aleksi Jokela TammRy 8,80, 2) Joonas Tammi LiedPa 7,74, Kilpailun ulkopuolella: Otto Hiivola KalVa 11,30.
P13 200 m: 1) Tomi Heiskanen KarkkPo 27,21, 2) Juho Leppä SomE 27,71, 3) Antti Sainio TampPy 29,68, … 5) Johan Salminen SomE 30,95.
P13 Seiväs: 1) Verneri Vesala ForssSa 315, 2) Philip Kuban 295, 3) Otto Hiivola KalVa 285.
P13 Pituus: 1) Juho Leppä SomE 4,89, 2) Otto Hiivola KalVa 4,37, 3) Anselmi Jaatinen UrjU 4,17, … 8) Johan Salminen SomE 3,90.
P13 Kuula: 1) Anselmi Koskela RiihimKi 11,55, 2) Mikko Huhta NurmijYU 10,31, 3) Jani Laakso TammRy 10,23, … 6) Antti Pettersson SomE 7,36.
P15 300 m: 1) Iivo Kalajoki RaisKu 44,59.
P15 800 m: 1) Iivo wKalajoki RaisKu 2.15,18, 2) Jussi Alastalo RiihimKi 2.17,12, 3) Kasperi Cederqvist HyvsU 2.59,26.
P15 Seiväs: 1) Fabian Warpe NOR 405, 2) Christian Vik Pettersen NOR 365, 3) Kasper Fjelstad NOR 345, 4) Eeli Heikkilä TuUL 335, 5) Severi Rautio RaisKu 305, 6) Eskil Njerve NOR 285.
P15 Pituus: 1) Christian Vik Pettersen NOR 5,56, 2) Kasper Fjelstad NOR 5,38, 3) Patrick Lindberg KarkkPo 4,88.
M17 200 m: (-1,1): 1) Mauno Havukorpi VihdVie 23,74, 2) Markus Hurri LiedPa 24,57, 3) Elis Kautonen VihdVie 26,61.
M17 Seiväs: 1) Marcus Kytölä HyvsU 465, 2) Lassi Saarela LänsiUU 385, 3) Viljami Morander SomernVei 335,
M17 Pituus: 1) Lassi Saarela LänsiUU 6,05, 2) Roope Haapanen TammRy 5,99, 3) Sami Hakanen VantSa 5,42.
M17 Keihäs: 1) Viljami Morander SomernVei 45,41, 2) Roope Haapanen TammRy 42,60.
M19 400 m: 1) Markus Teijula NaantLöy 49,05, 2) Kalle Kompuinen SäkU 51,17, 3) Nico Agard VantSa 53,46.
M19 Seiväs: 1) Eetu Turakainen TuUL 535,
M19 Pituus: 1) Ilari Keränen KarkkPo 6,35.
M22 Keihäs: 1) Tuomo Kaurila VantSa 66,97, 2) Visa Mäkinen VeikkVei 59,63, 3) Henri-Jussi Kurvinen VehmU 56,33, Kilpailun ulkopuolella: Teo Takala IFRaseb 69,03.
N 100 m: 1) Milja Thureson TurTo 12,12, 2) Jenni Jokinen NakkVire 12,27, 3) Eeva Paavilainen TuUL 12,59, 4) Annika Mäenpää NoormNo 12,64, 5) Noora Toivo ToijVau 12,65, 6) Emma Hyvärinen TuUL 12,69, 7) Iina Lehtimäki KuusKi 12,92, 8) Milena Kärnä LänsiUU 12,97. Kilpailun ulkopuolella: Venla Oksanen SomE 13,60, Pinja Purola SomE 13,90, Saara Suonpää SomE 14,36.
N 200 m: 1) Jonna Berghem HangöIK 24,78, 2) Jenni Jokinen NakkVire 25,31, 3) Emma Hyvärinen TuUL 25,66, 4) Noora Toivo ToijVau 25,72, 5) Kristiina Halonen LappUM 25,91, 6) Iina Lehtimäki KuusKi 26,05.
N 400 m: 1) Kira Kruuti HKV 56,29, 2) Sanna Erkinheimo HIFK 56,72, 3) Kristiina Halonen LappUM 57,20, 4) Charlotta Bützow HKV 57,21, 5) Nadia Korkman EsboIF 57,82, 6) Beda Eronen HKV 58,37.
N Seiväs: 1) Anne-Mari Vallioniemi RiihimKi 265, Aino Siitonen HKV NH.
N Moukari: 1) Johanna Witka SomE 60,20, 2) Tiina Rinnekari NurmijYU 60,05, 3) Heli Rinnekari NurmijYU 56,73, 4) Tahiti Ojansivu TuUL 46,82, 5) Maarit Iso-Jaakkola PunkalKu 33,60, Kilpailun ulkopuolella: Silja Kosonen SomE 47,53.
N Keihäs: 1) Jatta-Mari Jääskeläinen TuUL 50,32, 2) Venla Olli EurajVei 46,04, 3) Emmi Heino KarkkPo 44,37
T9 40 m: 1) Siiri Koskinen TurWei 7,18, 2) Essi Lokisto SalVil 7,19, 3) Meea Kettunen LänsiUU 7,35.
T9 Seiväs: 1) Vanessa Vesala ForssSa 165,
T9 Keihäs: 1) Oona Korhonen NurmijYU 15,13, 2) Kiira Kilpinen LempKiYU 13,35, 3) Taika Kuusela TammRy 11,80.
T11 150 m: 1) Erika Pyykkö ForssSa 21,71, 2) Elmiina Siikala EspTa 22,48, 3) Mimosa Heikura TuUL 22,76, 4) Helmiina Saarikunnas LahdA 22,83, 5) Lili Jokela PernU 23,20, 6) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 23,87, … 12) Saara Virkki SomE 25,36, … 14) Sanni Tuominen SomE 26,11, … 17) Elsa Hälli SomE 27,51.
T11 Seiväs: 1) Lumi Kenttä IFRaseb 225, 2) Heta Haapanen VahdTui 175, 3) Sora Kenttä IFRaseb 165, 4) Tähkä-Alina Koskela RiihimKi 165, 5) Saara Virkki SomE 155.
T11 Pituus: 1) Erika Pyykkö ForssSa 4,50, 2) Helmiina Saarikunnas LahdA 4,32, 3) Mimosa Heikura TuUL 4,17, 4) Mila Heikkonen KeskiUYU 4,06, 5) Elmiina Siikala EspTa 4,05, 6) Inka Kuusela TammRy 4,05, … 13) Saara Virkki SomE 3,55, 14) Sanni Tuominen SomE 3,43, … 16) Elsa Hälli SomE 3,25.
T13 200 m: 1) Ilona Saarikunnas LahdA 29,42, 2) Hilla Saarinen EspTa 29,45, 3) Anna Kanerva VeikkVei 30,49, 4) Elisa Alastalo RiihimKi 30,54, 5) Saima Kossa SauvU 31,18, 6) Ellen Uschanow RaisKu 32,34.
T13 Seiväs: 1) Lotta Sariola SomE 275, 2) Vanessa Lindberg RiihimKi 235, 3) Viivi Närvä ValkHa 225, 4) Riikka Virkki SomE 225, 5) Vilja-Matilda Koskela RiihimKi 185,
T13 Pituus: 1) Elisa Alastalo RiihimKi 4,49, 2) Anna Kanerva VeikkVei 4,34, 3) Ellen Uschanow RaisKu 4,22, 4) Vilma Meriläinen LänsiUU 4,22, 5) Riikka Virkki SomE 4,06.
T13 Moukari: 1) Ellen Uschanow RaisKu 38,54, 2) Pinja Kärhä LoimJa 35,33, 3) Ilona Verho KangKi 32,01, 4) Venla Kärhä LoimJa 28,68, 5) Veera Santanen RaisKu 25,80.
T15 300 m: 1) Sonja Kuusinen TuUL 44,27, 2) Saara Suonpää SomE 45,26, 3) Emilia Kilpinen LempKiYU 45,62, 4) Amanda Niinikoski TuUL 45,88, 5) Camilla Strömberg HKV 45,99.
T15 800 m: 1) Muska Sanden SalVil 2.40,31, 2) Annika Toiviainen VantSa 2.45,40, 3) Petra Ojanen TuUL 2.59,12, Kilpailun ulkopuolella: Ilona Saarikunnas LahdA 2.34,04.
T15 Seiväs: 1) Julia Vuolli KoskKai 275,
T15 Moukari: 1) Silja Kosonen SomE 56,36, 2) Marika Virtanen SomE 51,90, 3) Iida Uosukainen EspTa 43,55, 4) Henna Salminen TammRy 35,08, 5) Elisa Huhta NurmijYU 31,05, 6) Petra Pikkarainen RiihimKi 30,88.
N17 200 m: 1) Sanni Kettunen SalVil 27,20, 2) Iida Verainen NousSu 27,59, 3) Venla Oksanen SomE 27,92, 4) Pinja Purola SomE 28,34, 5) Eeva Koivu TurTo 28,51, 6) Hilla Puntala TuUL 28,54.
N17 Seiväs: 1) Saga Andersson EsboIF 420, 2) Venla Peltola LappUM 345, 3) Emma Rovasalo HyvsU 345, 4) Silja Andersson EsboIF 315.
N17 Pituus: 1) Eeva Koivu TurTo 5,06, 2) Iida Verainen NousSu 4,73, 3) Helena Koivu TurTo 4,70, 4) Nora Tousignant EspTa 4,65, 5) Elina Verainen NousSu 4,63, 6) Roberta Normour VantSa 4,43, Kilpailun ulkopuolella: Emilia Kilpinen LempKiYU 4,71.
N17 Moukari: 1) Emma Uosukainen EspTa 58,90, 2) Anniina Witka SomE 49,10, 3) Pinja Pikkarainen RiihimKi 41,13.
N17 Keihäs: 1) Venla Peltola LappUM 44,38.
N19 800 m: 1) Astrid Snell ForssSa 2.24,00, 2) Sara-Elise Ruokonen KuusjHu 2.25,03, 3) Laura Putkiranta EspTa 2.27,70, 4) Ida Andersson NurmijYU 2.35,47.
N19 Seiväs: 1) Laura Sirkiä SalVil 305.
N19 Pituus: 1) Ella Savonen LoimLei 4,47, 2) Anna Aarnivala TampPy 4,30, Kilpailun ulkopuolella: Helen Urho TuUL 5,11.
N22 Seiväs: 1) Maria Kytölä HyvsU 365.
N22 Kuula: 1) Maarit Iso-Jaakkola PunkalKu 11,52, 2) Anna Niskala LänsiUU 9,11.



Vuoden urheilija
Suomi 100 lehti
Tutustu ja ihastu
Digilehti

Lue Paikallislehti Somero

Paikallislehti Somero on luettavissa sähköisenä versiona netissä ja iPad-lukulaitteella, iPhonella, Android laitteilla sekä Windows Phone 8 ja Windows RT -mobiilillaitteilla. Voit lukea päivän tuoreen lehden sähköisenä näköisversiona jokaisena ilmestymispäivänä halutessasi vaikka jo klo 02.00. Käy tutustumassa palveluun ja ota sähköinen versio käyttöön vaikka saman tien. Rekisteröinti uuteen palveluun on helppoa, tarvitset vain sähköpostiosoitteen.

 

Osta irtonumero
Tilaa digilehti

Erikoisetu paperilehden tilaajille:

Paperilehden tilaajat voivat liittää sähköiset versiot osaksi tilaaja-asiakkuutta. Plus-ominaisuus maksaa alkaen vain + 2 euroa/kk. Tutustu täällä.

Somero 150

Sporttikone 20.-27.4.17
Plus-tilaus
TS rekry