Arto Koskisen sävellyskonsertti somerolla
SOMERO-LEHTI 25.7.2010 06:23:39
Arto Koskinen järjestää yhteistyössä Someron Kulttuuri ry:n ja Someron seurakunnan kanssa Arto Koskisen sävellyskonsertin Someron seurakuntakeskuksessa tänään sunnuntaina.
Konsertissa esitetään Koskisen teokset Fuga Indiana ja Laulu suuresta kaipuusta. Pianosarja Fuga Indianan esittää Joonas Ahonen. Äänitteenä vuonna 2005 julkaistu Fuga Indiana koostuu seitsemästä sävellyksestä, jotka ovat Preludi, Fantasia in Saranga, Fuga indiana, Fuga libera, Triamonia, Fantasia in Yaman ja Fuga seria. Näissä sävellyksissä yhdistyy aasialainen melodiikka eurooppalaiseen polyfoniaan ja afroamerikkalaiseen rytmiikkaan. Fuga Indianan ensiesitys oli Helsingin juhlaviikoilla vuonna 2003 ja sen esitti Joonas Ahonen. Laulu suuresta kaipuusta koostuu seitsemästä Rabindrannath Tagoren, Juan Ramón Jimenezin, Niilo Rauhalan ja Jalaluddin Rumin runoihin sävelletystä laulusta, esittäjinä Sanna Pietiänen ja Arto Koskinen.
Arto "Mamba" Koskinen soitti 1960-luvulta lähtien Jormas-yhtyeessä sekä M.A. Nummisen ja Rauli Badding Somerjoen kanssa. 1960-luvun lopulla Koskinen aloitti opinnot Sibelius-Akatemiassa ja 1970-luvulla hän opiskeli musiikkia Intiassa. Tämän jälkeen hän johti omia yhtyeitään The Middle-earth Band ja Karuna. Pianosarja Fuga Indiana syntyi vuosina 1987-2000. Siinä Koskinen yhdistelee aasialaista melodiikkaa eurooppalaiseen polyfoniaan ja afroamerikkalaiseen rytmiikkaan. Fuga Indianan ensiesitys oli Helsingn juhlaviikoilla vuonna 2003 ja sen esitti Joonas Ahonen.
Sanna Pietiäinen vietti lapsuutensa Lounais-Hämeessä. Musiikki on aina ollut osa Pietiäisen elämää pianon- ja huilunsoiton kautta. Lukiossa alkanut kiinnostus laulamiseen johti vuonna 1984 Sibelius-Akatemiaan musiikkikasvatuksen osastolle. Vuonna 1991 Pietiäinen valmistui musiikin maisteriksi ja on sen jälkeen esiintynyt ympäri Suomea.
Joonas Ahonen on suomalainen pianisti. Hän opiskeli Sibelius-Akatemiassa Tuija Hakkilan ja Liisa Pohjolan oppilaana. Yleisön tietoon hän ponnahti menestyttyään Jyväskylän kansallisessa pianokilpailussa 2001 sekä kansainvälisessä Maj Lind-kilpailussa 2002. Ahonen on Lux Musicaen vuoden 2003 nuori muusikko.