Sisko Pyykkö antaa sauvalla vauhtia.
Kyykkä lentää vinhasti
SOMERO-LEHTI 27.8.2010 09:00:27
Somerolla kisataan lauantaina Salon alueen karjalaisten kyykkämestaruuksista henkilökohtaisessa ja parisarjassa. Someron Karjalaseura puolustaa viime vuonna saamaansa kiertopalkintoa.
Järjestäjät innostavat väkeä liikkeelle seuraamaan urheilukentälle, miten kyykkä lentää ja millaisesta pelistä on oikein kysymys.
– Turnauksen tavoitteena on saada mahdollisimman paljon porukkaa liikkeelle, osallistumaan kilpailuun, olla yhdessä ulkoilmassa ja viedä karjalaista kyykkäperinnettä eteenpäin, kertoo viime vuoden Salon alueen yksilökisan voittaja Riitta Lehtinen. Hän nappasi voiton myös naisten parikisassa Sinikka Jangerin kanssa.
Riitta Lehtinen on käynyt parin ystävän kanssa harjoittelemassa heittoja.
– Ei se vaan niin helppoa ole kuin luulisi. Joskus heitto lähtee niin kuin ihmisen mieli, mutta hyvin usein sauva singahtaa aivan väärään suuntaa, ihmettelee Lehtinen pelin vaikeutta.
Kyykän hauskuus on porukassa. Harjoitella voi yksin, mutta ei pelata. Kyykätessä saa olla ulkona. Kilpailuviettiäänkin voi toteuttaa.
Matti Kultanen ja Jouko Kuisma sanovat kyykkää tekniikkalajiksi.
– Vartalon kiertoliikkeestä se lähtee. Heiton pitää olla mahdollisimman kova, sellainen kimautus, ja osua laakana kyykkiin. Reunoilla olevista kyykistä kannattaa lähteä liikkeelle. Ne olisi saatava ensin ulos neliöstä, opastavat Kuisma ja Kultanen.
Kyykässä on tarkoitus saada mahdollisimman moni puukalikoista eli kyykistä ulos ruudusta. Sitä yritetään sauvaa heittämällä. Hyvät heittäjät saavat neljä, viisikin kyykkää yhdellä heitolla ulos.