Kova hönkä päällä

0

Somerolla on nyt kova hönkä päällä. Rakennustyömaita on joka puolella.
Jaatilanjoensilta tuntui jossakin vaiheessa ikuisuusprojektilta, joka aina tasaisin välein nostetaan puheenaiheeksi, mutta joka ei koskaan valmistu. Nyt rekat ovat kurvanneet paikalle ja ensimmäiset maansiirtotyöt ovat alkaneet. ”Sillanrakennusinsinööri” Teuvo Vaittisen ja monen muunkin unelma on oikeasti toteutumassa.
Keskustaan, paraatipaikalle, ilmestyivät korkeat aidat estämään kulkijoita eksymästä työmaalle. Joensuuntien ja Raadelmantien väliin nousevan kerrostalon paalutukset alkavat ensi viikolla.
Kauppakeskus Onnihalli Oy otti aikalisän uuden kaupparakennuksensa teon kanssa, mutta K-Supermarketinkin pihalla on vanhojen piharakennusten purkutyö täydessä vauhdissa.
Tuulivoimapuisto sai rakennusluvan, joten maansiirtotyöt alkavat senkin osalta vielä tämän vuoden puolella.
Hiidenlinnan isäntä Sami Uotilakin on pannut tuulemaan. Linnan ympärille rakennetaan parhaillaan puihin kiinnitettyä seikkailurataa, jossa on siltoja, liukuja ja muita ilmaan viritettyjä kulkureittejä. Haaveissa on Puuhamaa-tyyppinen koko perheelle tarkoitettu matkailukohde.
Kiiruun koulu on maan tasalla, mutta eivätköhän ne järeät koneet sinnekin tontille vielä saada ja rakennustyö käyntiin.