Joki kokoaa ihmiset yhteen

0

Paimionjoki-yhdistyksen uuden toiminnanjohtajan Anna Tuomisen toiveena on, että joki kokoaa ihmiset yhteen. Hän näkee maiseman virkistyskäytössä, ja siellä on paljon pieniä asioita. Paimionjoella on uimareita, kalastajia, melojia ja veneilijöitä. Rannoilla ja lähitienoilla patikoidaan ja pyöräillään. Alueella on hyötykäyttöä. Laitumilla on lehmiä, lampaita ja hevosia. Maanviljelijät pörräävät pelloillaan. On suojavyöhykkeitä ja kosteikkoja pidättämässä ravinteita. On metsää, peltoa, kiviä, kumpareita ja tasaista aukeata.
– Tienoo on aktiivinen ja ihmisläheinen. Isot asiat on hoidettu ja kunnossa, maalailee Anna Tuominen.
Paimionjoki-yhdistyksen tehtävä on aktivoida asukkaat mukaan toimintaan ja viedä eteenpäin tietoisuutta, miten jokaisen omat toimet vaikuttavat vesistön kuntoon. Yhdistys on välittäjänä. Sen kautta parannetaan joen tilaa ja saadaan ihmiset joelle.

Lue lisää Anna Tuomisen ja hänen edeltäjänsä Päivi Joki-Heiskalan ajatuksista perjantain 5.2. Somero-lehdestä.

Anna Tuominen aloitti Paimionjoki-yhdistyksen toiminnanjohtajana tammikuussa.
Anna Tuominen aloitti Paimionjoki-yhdistyksen toiminnanjohtajana tammikuussa.