
Somerolaisen jääkiekkoilun suurlähettiläs, Turun Palloseuraa Liigassa toista kauttaan edustanut 19-vuotias Otto Nieminen on kauden päätyttyä kaksijakoisissa tunnelmissa.
– Mieli on samaan aikaan haikea ja kuitenkin hyvä. Vaiherikas kausi päättyi omalta osaltani hyviin peleihin, mutta joukkueen jääminen välierien ulkopuolelle harmittaa vieläkin.
– Meillä oli omat mahdollisuutemme Kärppien voittamiseen ja kauden jatkumiseen, mutta parempi joukkue voitti ja meidän osaltamme kausi on nyt ohi, Nieminen avasi tuntojaan muutama päivä kauden päättymisen jälkeen.
Oli vain muutamien senttien päässä, etteikö Niemisen omaa nimeä olisi kirjoitettu kissankokoisin otsikoin pääsiäisen tienoon kiekko-otsikkoihin.
Nyt Niemisellä on edessä hiukan uudenlaiset kuviot ja suuntana Helsinki.