Pertti Purolasta Someron Esan puheenjohtaja

0

Liikunta- ja urheiluseura Someron Esan Joni Rintamaa antaa puheenjohtajan viestikapulan Pertti Purolalle.

Pertti Purola ryhtyy johtamaan noin 900-jäsenistä aktiivista yhdistystä.
– Lähden luotsaamaan seuraa, joka on pystynyt kasvattamaan ja viemään urheilijoita huipulle. Samalla on pystytty liikuttamaan niin nuoria kuin vanhempiakin, vaikka tavoite ei olisikaan ollut huippu-urheilu-ura. Pyrimme kehittämään tasapuolisesti kaikkien jaostojen toimintaa, kertoo Purola seuran jaostoista, jotka ovat yleisurheilu, uinti, suunnistus ja hiihto.
Hän sanoo Someron Esa tarjoavan kilpaurheiluun panostaville mahdollisuuden edetä kansalliselle ja kansainväliselle huipulle.
– Toisaalta tarjoamme myös muissa seuratehtävissä oleville mahdollisuuden kehittää taitojaan ja vahvuuksiaan muun muassa valmentajina, toimitsijoina ja seuratyöntekijöinä. Seuramme kouluttaa kaikki halukkaat vapaaehtoistyöntekijänsä valtakunnallisissa koulutusohjelmissa. Näin voimme toivottavasti antaa mahdollisimman monille onnistumisen elämyksiä mielekkäässä seurassa.

Pertti Purola (keskellä kuvassa) ottaa Someron Esan puheenjohtajuuden Joni Rintamaalta.
Pertti Purola (keskellä kuvassa) ottaa Someron Esan puheenjohtajuuden Joni Rintamaalta.

Lue lisää perjantain 16.12. Somero-lehdestä.