Petri Sivirannasta Somero-Seuran puheenjohtaja

0
Petri Siviranta

Somero-lehti 4.11.2008

Somero-Seura valitsi uudeksi puheenjohtajakseen Petri Sivirannan. Pitkään puheenjohtajana toiminut Leeni Tiirakari väistyi johtokunnan jäseneksi.
Leeni Tiirakarilla ja usealla johtokunnan jäsenellä tuli täyteen kymmenen vuotta luottamustehtävässä. Kotiseutuliitto suosittelee sitä enimmäisajaksi.
Syyskokous valitsi uusiksi johtokunnan jäseniksi Kimmo Talikan, Olli Nuotion, Soili Suominen-Hurmeen ja Armo Kuisman. Erovuoroisista jatkaa Ahti Kukkonen. Essi Torkkomäestä leivottiin seuran sihteeri järjestäytymiskokouksessa.
Kotiseutuseura pitää yllä museota ja kokoelmia. Seura järjestää koululaisten museopäivän, Hermannina heinään -talkoot ja muita talkoita.
Seura avaa lainajyvämakasiinit yleisölle juhannuspäivänä entiseen malliin. Museolle on tarkoitus järjestää kesänäyttely. Yhdistys osallistuu Ruokavaan ja mahdollisille muille messuille. Someron Joulu julkaistaan ja mahdollisesti muita julkaisuja. Varaston esineistöä pyritään saamaan esille.