Somero-lehti 17.3.2009
Teksti Eino Nurmisto
Gekon kaltaista stailaajaa ei Red Headin Elina Riikosen mukaan ole Somerolla ennen vieraillut.
– Optikoilla on ollut stailaajia auttamassa kehysten valinnassa, mutta hius- ja pukeutumisstailaajia ei ole ollut, hän kertoo.
Stailaajaa Riikonen lähti etsimään hiuspomokollegoiden kautta. Kollegoiden kautta hän päätyi Gekkoon, joka innostui ideasta.
– Asiakkaat ovat olleet kivalla tavalla kiinnostuneita. Vinkit on otettu avoimesti vastaan, Gekko kiittelee.
Vinkkejä Gekko antoi niin värien kuin varmemman tyylinkin suhteen. Gekko kehotti myös avoimuuteen kampaajalla käydessä.
– Oman kampaajan neuvoja kannattaa kuunnella. Erityisesti kevät on kampaajien lisäkoulutusten aikaa, jolloin heillä on paljon uusia ideoita, Tampereella Place-kampaamokeskusvastaavana työskentelevä Gekko kertoo.
Tulevan kevään hiusmuoti tuo mukanaan suoristusraudalla tehdyt kiharat. Kesää kohti mennessä sävyt vaalenevat pysyen silti luonnollisina, kuten vaaleassa beigessä.
– Pamela Anderson -tyylinen blondi on jyrkässä laskussa, Gekko kuvailee.
Kesä tulee kuitenkin hiusmuodin osalta olemaan armollinen, sillä loppujen lopuksi melkein kaikki on muodissa.
– Suomalaiset uskaltavat kokeilla erilaisia tyylejä, Ruotsissa taas kaikki näyttävät samalta, Gekko vertailee.
Sally’s Clothesin ja Red Headin yhteistyönä syntynyt stailaustapahtuma sai somerolaisilta positiivista palautetta ja stailattavia vieraili päivän mittaan kymmenkunta.
– Kävijämäärään olen tyytyväinen, vaikka enemmänkin olisi ehtinyt. Jatkoa on jo mahdollisesti suunnitteilla, Elina Riikonen kertoo.