Tänään on kansallinen uniapneapäivä

0

Uniapneaa sairastaa Hengitysliiton arvion mukaan 300 000–350 000 suomalaista, moni tietämättään. Unenaikaiset hengityskatkokset on aina otettava vakavasti ja tutkittava. Hoitamaton uniapnea moninkertaistaa kuoleman riskin.
Uniapneaa sairastavat kaikenlaiset ja -kokoiset ihmiset. Oireita ovat väsymys ja nukahtelu päiväaikaan, tukehtumisen tunteeseen herääminen, voimakas hikoilu, lisääntynyt virtsaamistarve, sukupuolivietin aleneminen, aamupäänsärky, ärtyneisyys, masentuneisuus, keskittymiskyvyttömyys ja muistamattomuus.
Someron seudun Hengitysyhdistys järjestää jäsenilleen vertaisryhminä erilaista toimintaa, kuten liikuntaryhmiä kaksi kertaa viikossa ja muutakin virkistystoimintaa muutaman kerran vuodessa.
– Kaikki kiinnostuneet ovat tervetulleita mukaan liikuntaryhmiin ja muihin tilaisuuksiin sekä tietysti liittymään jäseneksi, kertoo yhdistyksen puheenjohtaja Leena Laurén.
– Otamme mukaan uusia ihmisiä koko ajan, joten kannattaa tulla mukaan kokeilemaan tunnelmaa jo heti seuraavaan tapahtumaan, joka omaan aikatauluun sopii, vahvistaa yhdistyksen sihteeri Mari Kuusinen.
Kansallista uniapneapäivää vietetään huomenna 20.3. teemalla Uniapnean monet kasvot.