Somerolaisille 15 mitalia Tuula Kara Uinneista

0

Someron Esan uimarit Oliver Priimägi, Veeti Salminen, Samuel Revo, Sonja Revo sekä Merja Siikjärvi saavuttivat yhteensä 15 mitalia Somerolla pidetyissä Tuula Kara Uinneissa.
Uusia henkilökohtaisia ennätyksiä tehtiin lähes jokaisessa lajissa.
Kilpailujen ensikertalainen Nuutti Heikkilä osallistui 50 metrin vapaauintiin ja Laura Laine 100 metrin rintauintiin.
– Olemme syksystä lähtien työstäneet seuraamme uutta yhdessä tekemisen toimintakulttuuria. Meillä oli alun perin yhdeksän omaan uimaria kilpailuissa, joista pari joutui sairastapausten vuoksi jättämään kilpailut väliin. Näin monta omaa uimaria emme ole pitkään aikaan saaneet kilpailuihin. Olemme oikealla tiellä, toteaa Someron Esan valmennuksesta vastaava Aku Lehtonen.

Tuloksia Tuula Kara Uinneista:
N 400 m vu, 13 v ja nuoremmat: 1) Aliisa Soini SalU 5.20.59, 2) Kerttu Heinä SalU 5.26.02, 3) Sara Suonio SalU 5.52.94, 4) Saima Peltonen SalU 5.53.16, 5) Aurora Änäkkälä SalU 6.06.17. 14–99-vuotiaat: 1) Pilvi Pietikäinen Cetus 4.42.26, 2) Cia Wacklin Cetus 4.46.22, 3) Dina Sadojevic Jelacik Cetus 4.49.38, 4) Mari Ääri AUi 4.51.91, 5) Ciara Wacklin Cetus 4.52.05, 6) Jonna Vasara Cetus 4.52.78, 7) Iina von Schrowe Cetus 4.55.84, 8) Karine Gagnon AUi 4.58.71, 9) Janita Severinkangas Cetus 5.00.29, 10) Cindy Palm Cetus 5.01.12, 11) Sofia Långström Cetus 5.09.77, 12) Kiia Metsäkonkola SalU 5.11.56, 13) Diana Seiger Cetus 5.12.96, 14) Vilma Manninen SalU 5.36.39, 15) Milka Tuomela VeUS 6.16.09, 16) Sanni Tapio SalU 6.25.64
M 400 m vu, 14 v ja nuoremmat: 1) Matias Saarinen SalU 5.25.47, 2) Veeti Salminen SomE 5.28.10, 3) Elias Sahla SalU 6.41.81. 15–99-vuotiaat: 1) Alexander Huhtala Cetus 4.31.97, 2) Roni Severinkangas Cetus 4.34.21, 3) Joona Pohjola SalU 4.40.43, 4) Oskari Repo Cetus 4.51.07, 5) Olli Havia SalU 4.55.30, 6) Ville-Matti Erkintalo S.C.P. 5.06.41
N 50 m vu Masters, 25 v ja vanhemmat: 1) Maarit Vainio AUi 29.52, 2) Karine Gagnon AUi 30.60
M 50 m vu Masters, 25 v ja vanhemmat: 1) Lasse Parkkamäki S.C.P. 26.40, 2) Jaakko Heimo Speedo 26.86, 3) Jani-Petteri Puustinen AUi 28.20, 4) Antti Wihanto AUi 29.91, 5) Ville-Matti Erkintalo S.C.P. 30.21, 6) Tommi Kahlos AUi 30.74, 7) Ari Korhonen RaisU 30.99, 8) Vesa Perttula S.C.P. 31.58, 9) Mikko Majamäki AUi 32.61, 10) Taito Nurmi AUi 33.05, 11) Jarno Nurminen SalU 33.24, 12) Tor-Erik Malen ESS 35.46
N 50 m su, 9 v ja nuoremmat: 1) Iitu Olbert NU 55.75. 10–11-vuotiaat: 1) Merja Siikjärvi SomE 43.63, 2) Sonja Revo SomE 44.77, 3) Emma Herranen NU 1.03.59, -) Emma Ranta NU DSQ, -) Jessica Salminen NU DSQ
M 50 m su, 10 v ja nuoremmat: 1) Eetu Ääri UiKaa 49.90, 2) Frans Meller SalU 55.68, 3) Eemeli Kuusisto NU 57.74, -) Elmo Kyytinen NU DSQ. 11–12-vuotiaat: 1) Kaapo Saarinen VeUS 46.70, 2) Santeri Alanto SalU 46.91, 3) Miro Järvinen SalU 51.33, 4) Max Wiksten NU 55.49, 5) Alex Wiksten NU 55.72. 13–14-vuotiaat: 1) Nuutti Vienonen SalU 33.46, 2) Samuel Revo SomE 42.50
N 100 m ru, 11 v ja nuoremmat: 1) Matilda Saarinen SalU 1.41.92, 2) Moona Mäkelä SalU 2.06.83. 12–13-vuotiaat: 1) Malva Salmelin SalU 1.29.41, 2) Diana Raduly Baka SalU 1.29.69, 3) Jemina Oravasaari LaiJy 1.41.93. 14–99-vuotiaat: 1) Cindy Palm Cetus 1.15.38, 2) Senni Tuominen VeUS 1.18.48, 3) Roosa Tuomainen SalU 1.21.13, 4) Ciara Wacklin Cetus 1.24.08, 5) Pinja Nieminen Cetus 1.25.10, 6) Anni Korhonen RaisU 1.28.39, 6) Iisa Karpela Cetus 1.28.39, 8) Linnea Ström UiKaa 1.31.12, 9) Milka Tuomela VeUS 1.32.86, 10) Ronja Mäkelä SalU 1.43.83, 11) Laura Laine SomE 1.47.53, 12) Maija Nurminen SalU 1.47.91
M 100 m ru, 12 v ja nuoremmat: 1) Roope Piironen LUS 1.48.96, 2) Elias Sahla SalU 1.56.19, 3) Jonas Saari SalU 2.18.85, 4) Eemeli Havia SalU 2.28.03. 13–14-vuotiaat: 1) Oliver Priimägi SomE 1.20.27, 2) Miika Nurminen SalU 1.22.12, 3) Nuutti Vienonen SalU 1.27.72, 4) Veeti Salminen SomE 1.27.84, 5) Ebbe Karlsson KSF 1.38.42, 6) Joonatan Hietarinne SalU 1.41.22, 7) Kalle Yli-Jama SalU 1.48.75, 8) Veeti Akkanen SalU 1.52.24. 15–99-vuotiaat: 1) Jari Schwarte Cetus 1.08.51, 2) Oskari Repo Cetus 1.12.13, 3) Alexander Huhtala Cetus 1.12.30, 4) Alexander Malyshkov SalU 1.13.58, 5) Santeri Ahinko VeUS 1.15.21, 6) Otto Sormunen Cetus 1.16.58, 7) Aapo Huhti VeUS 1.17.53, 8) Aku Hyrsylä SalU 1.22.30, 9) Vesa Perttula S.C.P. 1.22.50, 10) Mikael Elo LaiJy 1.32.96, 11) Juho Erkkilä VeUS 1.54.67
N 100 m vu, 11 v ja nuoremmat: 1) Matilda Saarinen SalU 1.27.96, 2) Ella Lindholm SalU 1.28.91, 3) Sonja Revo SomE 1.28.93, 4) Moona Mäkelä SalU 1.34.00, 5) Iina Koivisto LUS 1.35.29. 12–13-vuotiaat: 1) Aliisa Soini SalU 1.07.51, 2) Sara Suonio SalU 1.13.72, 3) Saima Peltonen SalU 1.14.84, 4) Kiia Koivisto LUS 1.17.70, 5) Aurora Änäkkälä SalU 1.18.25, 6) Sonja Heikkilä SalU 1.20.31, 7) Karmen Johanson VeUS 1.24.93. 14–99-vuotiaat: 1) Cia Wacklin Cetus 1.02.17, 2) Iina von Schrowe Cetus 1.02.58, 3) Pilvi Pietikäinen Cetus 1.03.33, 4) Cindy Palm Cetus 1.03.86, 5) Janita Severinkangas Cetus 1.04.02, 6) Elli-Kaisa Saarinen VeUS 1.04.54, 7) Iisa Karpela Cetus 1.05.82, 8) Roosa Tuomainen SalU 1.06.37, 9) Ida Maliranta RaisU 1.06.45, 10) Sini Heikkilä SalU 1.06.79, 11) Milla Järvenpää UiKaa 1.08.05, 12) Jenna Rautava VeUS 1.08.06, 13) Sofia Långström Cetus 1.08.42, 14) Vilma Manninen SalU 1.11.52, 15) Fiia Pyykkö SalU 1.12.60, 16) Senni Tuominen VeUS 1.14.11, 17) Linnea Ström UiKaa 1.14.97
M 100 m vu, 12 v ja nuoremmat: 1) Kaapo Tuomainen SalU 1.14.63, 2) Elias Salo VeUS 1.18.60, 3) Roope Piironen LUS 1.19.93, 4) Elias Sahla SalU 1.24.51, 5) Santeri Alanto SalU 1.33.01, 6) Miro Järvinen SalU 1.37.52, 7) Eemeli Havia SalU 1.43.10. 13–14-vuotiaat: 1) Oliver Priimägi SomE 1.04.72, 2) Nuutti Vienonen SalU 1.05.18, 3) Matias Kotilainen SalU 1.10.65, 4) Matias Saarinen SalU 1.11.41, 5) Ebbe Karlsson KSF 1.17.81, 6) Veeti Akkanen SalU 1.21.75, 7) Samuel Revo SomE 1.22.52. 15–99-vuotiaat: 1) Johannes Lindroos RaisU 54.35, 2) Roni Severinkangas Cetus 56.88, 3) Verneri Lehtovaara SalU 58.10, 4) Joona Pohjola SalU 58.19, 5) Aleksi Nissilä VeUS 58.56, 6) Aapo Huhti VeUS 1.01.89, 7) Roope Tuomainen SalU 1.04.50, 8) Egor Malyshkov SalU 1.05.70, 9) Santeri Ahinko VeUS 1.09.25, 10) Jami Oravasaari LaiJy 1.10.60, 11) Mikael Elo LaiJy 1.12.00, 12) Tor-Erik Malen ESS 1.20.66, 13) Juho Erkkilä VeUS 1.34.21
N 50 m ru Masters, 25 v ja vanhemmat: 1) Karine Gagnon AUi 39.56, 2) Maarit Vainio AUi 40.52
M 50 m ru Masters, 25 v ja vanhemmat: 1) Jaakko Heimo Speedo 32.90, 2) Lasse Parkkamäki S.C.P. 34.28, 3) Vesa Perttula S.C.P. 36.40, 4) Ville-Matti Erkintalo S.C.P. 36.50, 5) Jani-Petteri Puustinen AUi 37.34, 6) Tommi Kahlos AUi 37.98, 7) Antti Wihanto AUi 38.70, 8) Mikko Majamäki AUi 38.83, 9) Ari Korhonen RaisU 39.66, 10) Jarno Nurminen SalU 42.21, 11) Taito Nurmi AUi 43.61
N 50 m pu, 9 v ja nuoremmat: 1) Iina Koivisto LUS 54.47. 10–11-vuotiaat: 1) Ella Lindholm SalU 43.43, 2) Matilda Saarinen SalU 48.87, 3) Sonja Revo SomE 48.90, 4) Moona Mäkelä SalU 1.02.55, -) Merja Siikjärvi SomE DSQ. 12–13-vuotiaat: 1) Kiia Koivisto LUS 36.02, 2) Unna Heino VeUS 44.67, 3) Karmen Johanson VeUS 48.72
M 50 m pu, 11–12-vuotiaat: 1) Elias Salo VeUS 38.97, 2) Roope Piironen LUS 44.09, 3) Kaapo Tuomainen SalU 44.56, 4) Kaapo Saarinen VeUS 54.57, 5) Leevi Lahtinen VeUS 1.00.22. 13–14-vuotiaat: 1) Matias Kotilainen SalU 36.45, 2) Joonatan Hietarinne SalU 40.69, 3) Kalle Yli-Jama SalU 50.92, 4) Henri Porma VeUS 56.05
N 200 m vu, 13 v ja nuoremmat: 1) Kerttu Heinä SalU 2.35.38, 2) Malva Salmelin SalU 2.41.71, 3) Diana Raduly Baka SalU 2.49.29. 14–99-vuotiaat: 1) Dina Sadojevic Jelacik Cetus 2.13.13, 2) Jonna Vasara Cetus 2.16.28, 3) Cia Wacklin Cetus 2.17.63, 4) Iina von Schrowe Cetus 2.19.06, 5) Ciara Wacklin Cetus 2.21.99, 6) Diana Seiger Cetus 2.25.93, 7) Ida Maliranta RaisU 2.29.01, 8) Jenna Rautava VeUS 2.30.10, 9) Ronja Mäkelä SalU 3.03.92, 10) Sanni Tapio SalU 3.04.02
M 200 m vu, 14 v ja nuoremmat: 1) Miika Nurminen SalU 2.29.91, 2) Ebbe Karlsson KSF 2.52.32. 15–99-vuotiaat: 1) Jari Schwarte Cetus 2.01.23, 2) Otto Sormunen Cetus 2.09.54, 3) Alexander Malyshkov SalU 2.11.18, 4) Aleksi Nissilä VeUS 2.12.73, 5) Mikael Elo LaiJy 2.49.53, 6) Jami Oravasaari LaiJy 2.49.86
N 50 m vu, 9 v ja nuoremmat: 1) Iina Koivisto LUS 41.18, 2) Iitu Olbert NU 1.02.14. 10–11-vuotiaat: 1) Merja Siikjärvi SomE 38.02, 2) Sonja Revo SomE 38.93, 3) Emma Ranta NU 52.64, 4) Jessica Salminen NU 56.68, 5) Emma Herranen NU 58.87, 6) Iina Lehtinen SalU 1.01.86. 12–13-vuotiaat: 1) Diana Raduly Baka SalU 32.33, 2) Jemina Oravasaari LaiJy 36.53, 3) Karmen Johanson VeUS 37.65, 4) Unna Heino VeUS 39.58
M 50 m vu, 10 v ja nuoremmat: 1) Eetu Ääri UiKaa 42.67, 2) Eemeli Havia SalU 44.21, 3) Elmo Kyytinen NU 48.52, 4) Eemeli Kuusisto NU 48.85, 5) Anton Saarinen UiKaa 1.00.72, 6) Oliver Rantanen UiKaa 1.09.02
11–12-vuotiaat: 1) Elias Sahla SalU 39.29, 2) Kaapo Saarinen VeUS 40.40, 3) Leevi Lahtinen VeUS 45.38, 4) Max Wiksten NU 47.53, 5) Alex Wiksten NU 48.68, 6) Jonas Saari SalU 49.01, 7) Nuutti Heikkilä SomE 49.71. 13–14-vuotiaat: 1) Oliver Priimägi SomE 28.67, 2) Samuel Revo SomE 37.66, 3) Henri Porma VeUS 47.25
N 50 m su Masters, 25 v ja vanhemmat: 1) Maarit Vainio AUi 35.29, 2) Karine Gagnon AUi 36.97
M 50 m su Masters, 25 v ja vanhemmat: 1) Lasse Parkkamäki S.C.P. 29.92, 2) Ville-Matti Erkintalo S.C.P. 33.76, 3) Ari Korhonen RaisU 37.43, 4) Taito Nurmi AUi 37.82, 5) Mikko Majamäki AUi 41.99, 6) Jarno Nurminen SalU 44.07
N 100 m su, 14–99-vuotiaat: 1) Ciara Wacklin Cetus 1.11.69, 2) Anni Korhonen RaisU 1.11.83, 3) Pilvi Pietikäinen Cetus 1.12.19, 4) Iisa Karpela Cetus 1.13.80, 5) Dina Sadojevic Jelacik Cetus 1.14.73, 6) Elli-Kaisa Saarinen VeUS 1.15.24, 7) Janita Severinkangas Cetus 1.15.32, 8) Roosa Tuomainen SalU 1.16.85, 9) Pinja Nieminen Cetus 1.17.38, 10) Fiia Pyykkö SalU 1.19.89, 11) Linnea Ström UiKaa 1.20.53, 12) Milla Järvenpää UiKaa 1.24.19, 13) Sanni Tapio SalU 1.37.50
M 100 m su, 13–14-vuotiaat: 1) Oliver Priimägi SomE 1.14.16, 2) Ebbe Karlsson KSF 1.30.48, 3) Samuel Revo SomE 1.35.12. 15–99-vuotiaat: 1) Lasse Parkkamäki S.C.P. 1.07.49, 2) Egor Malyshkov SalU 1.18.30
N 200 m sku, 13 v ja nuoremmat: 1) Aliisa Soini SalU 2.47.59, 2) Kiia Koivisto LUS 3.09.80, 3) Aurora Änäkkälä SalU 3.13.03, 4) Saima Peltonen SalU 3.14.19, 5) Sara Suonio SalU 3.18.49, 6) Sonja Heikkilä SalU 3.25.85, 7) Ella Lindholm SalU 3.32.63. 14–99-vuotiaat: 1) Cindy Palm Cetus 2.35.18, 2) Pilvi Pietikäinen Cetus 2.38.67, 3) Kiia Metsäkonkola SalU 2.45.98, 4) Pinja Nieminen Cetus 2.46.95, 5) Diana Seiger Cetus 2.49.26, -) Sofia Långström Cetus DNF
M 200 m sku, 14 v ja nuoremmat: 1) Matias Saarinen SalU 2.48.39, 2) Miika Nurminen SalU 2.50.09, 3) Veeti Salminen SomE 2.53.47, 4) Kaapo Tuomainen SalU 3.05.06, 5) Matias Kotilainen SalU 3.09.75, 6) Elias Salo VeUS 3.13.68. 15–99-vuotiaat: 1) Jari Schwarte Cetus 2.11.18, 2) Alexander Huhtala Cetus 2.20.47, 3) Otto Sormunen Cetus 2.21.09, 4) Roni Severinkangas Cetus 2.25.25, 5) Oskari Repo Cetus 2.29.54, 6) Alexander Malyshkov SalU 2.33.67, 7) Aku Hyrsylä SalU 2.36.91, 8) Roope Tuomainen SalU 2.47.78