Max Lampinen heitti uuden Suomen ennätyksen

0

Someron Esan juhannuskisoissa urheilijoita oli mukana peräti 243 ja lajisuorituksia 351.
Huikeita tuloksiakin tehtiin, sillä miesten 200 metrin juoksussa Oskari Lehtonen alitti 22-vuotiaitten EM-rajan, kuten myös miesten moukarissa Roope Auvinen.
P15-moukarissa Someron Esan Max Lampinen heitti ikäsarjansa uuden Suomen ennätyksen: 76,35 metriä.

Tuloksia:
M 100 m: 1) Oskari Lehtonen NurmijYU 10,73, 2) Jonathan Brace EsboIF 10,81, 3) Erik Back HIFK 10,83, 4) Ville Aarnivala TampPy 10,86, 5) Jevgeni Aleksandrov HIFK 11,25, 6) Max Montin TuUL 11,30, 7) Valtteri Välläri JanJa 11,32, 8) Hugo Limnell HIFK 11,39, 9) Anton Tallbacka HIFK 11,41, 9) Don-Zheni Ekoebve HIFK 11,41, 11) Niko Kekki NoormNo 11,61, 12) Oskari Leppänen HKV 11,63, 12) Oki Vuonoranta EsboIF 11,63, 14) Tomi Mustonen TurWei 11,65, 15) Lasse Nordqvist TurWei 12,04, 16) Abdinain Moalin HIFK 12,22, 17) Abdirahiim Salah HIFK 12,51.
M 200 m: 1) Oskari Lehtonen NurmijYU 21,13, 2) Ville Aarnivala TampPy 21,36, 3) Erik Back HIFK 21,49, 4) Tuomas Lehtonen LiedPa 21,75, 5) Joni Vainio-Kaila LaitJy 21,89, 6) Jonathan Brace EsboIF 22,11, 7) Anton Tallbacka HIFK 22,42, 8) Kalle Stylman LiedPa 22,49, 9) Jevgeni Aleksandrov HIFK 22,52, 10) Don-Zheni Ekoebve HIFK 22,66, 11) Hugo Limnell HIFK 22,80, 12) Olli Ahlgren LahdA 22,96, 13) Markus Hurri LiedPa 23,28, 14) Samuli Raikunen LiedPa 23,39, 15) Niko Kekki NoormNo 23,43, 16) Oskari Leppänen HKV23,69, 17) Tomi Mustonen TurWei 23,74, 18) Mauno Havukorpi VihdVie 24,01, 19) Abdinain Moalin HIFK 24,07, 20) Lasse Nordqvist TurWei 24,61.
M 800 m: (NM) 1) Wiljami Itämeri TuUL 1.56,97, 2) Tuure Haapanen TuUL 1.57,58, 3) Niklas Lainto TuUL 1.58,13, 4) Joonas Lehtinen TuUL 1.59,85, 5) Pyry Suojanen TuUL 2.04,27, 6) Arvi Väre HämeenlTa 2.05,05, 7) Lauri Salo KoskKai 2.07,05, 8) Iivo Kalajoki TuUL 2.07,41, 9) Veeti Saarinen TammRy 2.07,65, 10) Abdirahiim Salah HIFK 2.09,65, 11) Antti SainioTampPy 2.10,96, 12) Thomas Sandberg ÅIFK 2.12,81.
M seiväs: 1) Leo Uusimäki KU-58 470, 2) Aleksi Saarelainen EspTa 470, Petri Korander VihdVie NH, Jussi Autio HIFK.
M moukari: 1) Henri Liipola SomE 73,88, 2) Roope Auvinen SjundeåIF 70,03, 3) Marco Kammer HIFK 65,92, 4) Fredrik Fröberg SjundeåIF 63,88, 5) Jani Pihkanen SomE 57,15.
N 100 m: 1) Pirkitta Marjanen PorinYU 12,24, 2) Emma Hyvärinen TuUL 12,25, 3) Jasmin Showlah HIFK 12,29, 4) Martta Rautala ViipU 12,50, 5) Sandra Piippo-Pinho HIFK 12,70, 6) Enni Henttonen TuUL 12,86, 7) Emma Tuomala HIFK 13,04, 8) Nea Laine TuUL 13,07, 9) Christenvie Nzoko TurTo 13,09, 10) Reetta Rantakokko TuUL 13,15, 11) Jenni Eloranta VihdVie 13,32, 12) Maija Pitkänen TuUL 13,34, 13) Kaisu Seppälä SäkU 13,57, 14) Olivia Chandras EspTa 13,84, 15) Essi Jukakoski TuUL 13,87, 16) Vanessa Lindberg RiihimKi14,08, 17) Anne-Mari Vallioniemi JanJa 15,26, 18) Taija Takanen SomE 16,15, Amira Chokairy HKV DNS.
N 200 m: 1) Emma Hyvärinen TuUL 24,56, 2) Martta Rautala ViipU 25,20, 3) Pirkitta Marjanen PorinYU 26,01, 4) Nea Laine TuUL 26,54, 5) Emma Tuomala HIFK 26,66, 6) Enni Henttonen TuUL 26,98, 7) Maija Pitkänen TuUL 27,08, 8) Reetta Rantakokko TuUL 27,36, 9) Jenni Eloranta VihdVie 27,47, 10) Essi Jukakoski TuUL 28,69, Jasmin Showlah HIFK DNS.
N 400 m: 1) Viola Westling TuUL 56,07, 2) Johanna Kylmänen RaisKu 56,95, 3) Ann Mari Kivikas 57,03, 4) Hertta Hankimaa KeskiUYU 57,73, 5) Krista Lindholm IFRaseb 58,24, 6) Marika Aarnio TurWei 58,61, 7) Ella Koskiniemi EspTa 58,77, 8) Veera Mattila VammsVoi 1.00,73, 8) Evelina Ojaniittu TurWei 1.00,73, 10) Emma Falck HIFK 1.02,60, 11) Kaisu Seppälä SäkU 1.03,74, 12) Johanna Nieminen VammsVoi 1.04,71, 13) Sofia Piispa SalVil 1.05,99.
N moukari: 1) Heli Rinnekari NurmijYU 62,67, 2) Silja Kosonen SomE 59,40, 3) Johanna Witka SomE 59,40, 4) Tahiti Ojansivu TuUL 48,88, 5) Emma Uosukainen EsboIF 48,53, 6) Marika Virtanen SomE 48,30, 7) Emma Pääkkö VahdTui 46,39, 8) Anniina Witka SomE 46,05.
N keihäs:: 1) Jatta-Mari Jääskeläinen TuUL 51,55, 2) Sanne Erkkola TuUL 48,30, 3) Jenni Vuori SomE 44,00, 4) Venla Olli EurajVei 42,09, 5) Minna Koskela HausjU 21,76.
T9 40 m: 1) Jasmin Vaskelainen LaitJy 6,93, 2) Mila-Marissa Vaskelainen LaitJy 7,23, 3) Mila Haapanen VahdTui 7,24, 4) Wilma Aarnio SalVil 7,96, 5) Emma Napari VihdVie 8,45, 6) Eveliina Jokela PernU 9,01, Neela Ihanmäki LaitJy 7,35.
T9 keihäs: 1) Wilma Aarnio SalVil 4,91, Mila-Marissa Vaskelainen LaitJy DNS.
P9 40 m: 1) Niilo Talonen SomE 6,77, 2) Eino Korpela TammRy 6,96, 3) Riku Korhonen NurmijYU 7,22, 4) Jyvä-Kasperi Koskela RiihimKi 7,48, 5) Väinö Talonen SomE 7,50, 6) William Vuonoranta EsboIF 7,58, 7) Daniel Huppunen KokemKV 7,60, 8) Oskari Häkli RaisKu 7,64, 9) Jooa Haapanen VahdTui 7,77, 10) Hannes Leinonen UtajU 7,79, 11) Lauri Skyttä KouvU7,84, 12) Anton Lindén LoimLei 7,87, 13) Aaron Keränen KarkkPo 8,17, 14) Pentti Huppunen MaarMa 10,21.
P9 keihäs: 1) Riku Korhonen NurmijYU 24,55, 2) Niilo Talonen SomE 16,57, 3) Daniel Huppunen KokemKV 14,38, 4) Oskari Häkli RaisKu 13,98, 5) Aaron Keränen KarkkPo 12,65, 6) Jyri Korhonen NurmijYU 12,54, 7) Lauri Skyttä KouvU 10,90, 8) Anton Lindén LoimLei 8,51, 9) Unto Hälli SomE 8,04, Väinö Talonen SomE DNS.
P11 150 m: 1) Vili Rasehorn RiihimKi 22,73, 2) Eerik Häkli RaisKu 23,30, 3) Nikolas Lindén LoimLei 23,33, 3) Niklas Ojanen TuUL 23,33, 5) Eino Korpela TammRy 23,72, 6) Rasmus Heinonen SomE 24,75, Paavo Hälli SomE DNS, Paavo Virkki SomE DNS.
P11 seiväs: 1) Paavo Virkki SomE 200, 2) Niilo Talonen SomE 190, 3) Vilho Willman NoormNo 190, 4) Urho Aro HKV 180, 5) Voima Kenttä IFRaseb 140, 5) Jyvä-Kasperi KoskelaRiihimKi 140.
P11 kuula: 1) Niklas Ojanen TuUL 7,54, 2) Rasmus Heinonen SomE 6,76, 3) Vili Rasehorn RiihimKi 6,35, 4) Nikolas Lindén LoimLei 6,22, 5) Eerik Häkli RaisKu 5,75.
T11 150 m: 1) Ruth Toivola RiihimKi 22,41, 2) Elli Kurkikangas TammRy 22,50, 3) Nea Hyrsylä VihdVie 22,64, 4) Siiri Äänismaa TurWei 22,68, 5) Milja Välläri ToijVau 23,13, 6) Maija Santanen JanJa 23,74, 7) Oona Korhonen NurmijYU 24,34, 8) Kiia Hyrsylä VihdVie 24,55, 9) Henni Talonen SomE 24,63, 10) Taika Kuusela TammRy 24,65, 11) Greta Aarnio SalVil25,16, 12) Natalia Osowska ToijVau 25,61, 13) Aada Napari VihdVie 25,63, 14) Meea Kettunen LänsiUU 26,58, 15) Helmi Leinonen UtajU 27,14.
T11 seiväs: 1) Vanessa Vesala ForssSa 200.
T11 pituus: 1) Ruth Toivola RiihimKi 4,23, 2) Siiri Äänismaa TurWei 4,23, 3) Maija Santanen JanJa 3,94, 4) Elli Kurkikangas TammRy 3,94, 5) Kiia Hyrsylä VihdVie 3,87, 6) Milja VälläriToijVau 3,77, 7) Nea Hyrsylä VihdVie 3,72, 8) Oona Korhonen NurmijYU 3,68, 9) Natalia Osowska ToijVau 3,60, 10) Aada Napari VihdVie 3,54, 11) Taika Kuusela TammRy 3,48, 12) Meea Kettunen LänsiUU 3,23, 13) Helmi Leinonen UtajU 3,22, 14) Greta Aarnio SalVil 3,19, 15) Henni Talonen SomE 3,13, Neela Ihanmäki LaitJy 3,60.
T13 200 m: 1) Elmiina Siikala EspTa 27,09, 2) Erika Pyykkö ForssSa 27,34, 3) Fanny Böhling BorgåAk 28,58, 4) Saara Virkki SomE 29,02, 5) Lili Jokela PernU 29,68, 6) Sanni Tuominen SomE 29,84, 7) Meeri Koliseva JanJa 30,03, 8) Aada Vuoriaho LaitJy 30,05, 9) Marianelle Gumolon TurWei 31,26, 10) Verna Huppunen MaarMa 31,34, 11) Kiia Ihanmäki LaitJy 31,40, 12) Inka Kuusela TammRy 31,96, 13) Elli Rantala EspTa 32,22, 14) Anni Koskinen LittTU 33,57, 15) Elsa Hälli SomE 35,22, Tiia Talonen TammRy DNS.
T13 seiväs: 1) Lumi Kenttä IFRaseb 280, 2) Nuppu Willman NoormNo 250, 3) Linnea Sariola SomE 240, 4) Elli Rantala EspTa 240, 5) Sora Kenttä IFRaseb 200, 6) Saara Virkki SomE190, 7) Heta Haapanen VahdTui 190, 8) Anni Koskinen LittTU 190, 9) Inka Kuusela TammRy 180, 10) Viivi Vuola SomE 170, Tähkä-Alina Koskela RiihimKi.
T13 pituus: 1) Erika Pyykkö ForssSa 4,72, 2) Elmiina Siikala EspTa 4,55, 3) Inka Kuusela TammRy 4,28, 4) Aada Vuoriaho LaitJy 4,25, 5) Fanny Böhling BorgåAk 4,23, 6) Kiia Ihanmäki LaitJy 4,20, 7) Meeri Koliseva JanJa 4,19, 8) Verna Huppunen MaarMa 4,13, 9) Tiia Talonen TammRy 3,91, 10) Marianelle Gumolon TurWei 3,83, 11) Sanni Tuominen SomE3,68, 12) Viivi Vuola SomE 3,68, 13) Elsa Hälli SomE 3,40, 14) Vivian Ihanmäki LaitJy 3,10.
P13 200 m: 1) Aleksi Jokela TammRy 27,11, 2) Rasmus Vuonoranta EsboIF 28,02, 3) Jesse Kettunen LänsiUU 28,09, 4) Topias Välläri JanJa 28,88, 5) Eeli Rovasalo HyvsU 30,03, 6) Alex Hakanen SomE 31,06, 7) Niilo Laukkanen TammRy 32,11, 8) Ville Vuola SomE 34,46.
P13 seiväs: 1) Alex Hakanen SomE 180, 2) Veeti Salminen SomE 170, 3) Ville Vuola SomE 160, 4) Veeti Vuola SomE 150.
P13 pituus: 1) Jesse Kettunen LänsiUU 4,74, 2) Aleksi Jokela TammRy 4,57, 3) Eeli Rovasalo HyvsU 4,47, 4) Topias Välläri JanJa 4,45, 5) Veeti Salminen SomE 3,56, 6) Niilo Laukkanen TammRy 3,52, 7) Ville Vuola SomE 3,39, 8) Veeti Vuola SomE 3,27.
P13 kuula: 1) Aleksi Jokela TammRy 11,40, 2) Niilo Laukkanen TammRy 9,72.
P15 300 m: 1) Aatu Sihvonen KarhKa 46,01.
P15 800 m: (NM) 1) Eino Koskinen LittTU 3.02,40.
P15 seiväs: 1) Aatu Sihvonen KarhKa 340, 2) Atte Kuusela TammRy 250.
P15 pituus: 1) Eino Koskinen LittTU 3,47.
P15 moukari: 1) Max Lampinen SomE 76,35, 2) Mikko Huhta NurmijYU 59,32, 3) Mico Lampinen SomE 52,21, 4) Lauri Kakko SomE 51,45, 5) Jani Laakso TammRy 46,46, 6) Aron Johansson BorgåAk 41,03, 7) Niilo Virta ForssSa 21,40.
T15 300 m: 1) Julia Suihkonen VihdVie 43,83, 2) Tinja Pirttikoski TuUL 44,52, 3) Ilona Lampila VammsVoi 45,41, 4) Minea Lindén LoimLei 46,04, 5) Anni Napari VihdVie 47,97, 6) Magdaleena Havukorpi VihdVie 48,90, 7) Riikka Virkki SomE 49,06, 8) Angielou Gumolon TurWei 53,32.
T15 800 m: (NM) 1) Nora Kytäjä LempKiYU 2.23,29, 2) Sini Karjalainen IisVi 2.24,18, 3) Aino Lausniemi LauttLu 2.30,46, 4) Eveliina Pääkkö VahdTui 2.33,02, Angielou Gumolon TurWeiDNS, Rosa Niittyviita LahdA DNS.
T15 seiväs: 1) Vanessa Lindberg RiihimKi 280, 2) Riikka Virkki SomE 270, 3) Vilja-Matilda Koskela RiihimKi 260, 4) Jutta Heino KarkkPo 250, Lotta Sariola SomE NH, Anne-Mari Vallioniemi JanJa 250.
T15 kuula: 1) Sanni Krapi LoimJa 11,58, 2) Jonna Virén LiljIK 11,07, 3) Elsa Mattila HyvsU 9,59, 4) Lotta Sariola SomE 8,71, 5) Angielou Gumolon TurWei 8,57, 6) Jutta Heino KarkkPo8,52.
N17 200 m: 1) Carla Liukkonen EspTa 26,53, 2) Saara Suonpää SomE 27,12, 3) Unnaveera Hämäläinen TurWei 27,72, 4) Olivia Chandras EspTa 28,39, 5) Ronja Huppunen MaarMa29,88, 6) Mea Virta TurWei 30,32, 7) Siiri Mäkilä TammRy 31,32, 8) Petra Ojanen TuUL 32,91, Sandra Piippo-Pinho HIFK DNS.
N17 seiväs: 1) Silja Andersson EsboIF 360, 2) Emma Rovasalo HyvsU 350, 3) Lotta Alasaukko-Oja TampPy 330, 4) Emmi Uusitalo KarkkPo 310, 5) Julia Vuolli KoskKai 310, 6) Saara Mattila KoskKai 300.
N17 pituus: 1) Julia Suihkonen VihdVie 4,97, 2) Elsa Mattila HyvsU 4,91, 3) Helena Koivu TurTo 4,84, 4) Liina Mäkinen SäkU 4,75, 5) Ada Ojuva TurTo 4,72, 6) Maryana IshanovaHämeenlTa 4,61, 7) Anni Napari VihdVie 4,45, 8) Ronja Huppunen MaarMa 4,25, 9) Magdaleena Havukorpi VihdVie 4,15, 10) Petra Ojanen TuUL 3,67, Kiia Korander VihdVie, Anna Kanerva VeikkVei.
N17 moukari: 1) Emmi Malo LopU 54,61, 2) Iida Uosukainen EsboIF 49,00, 3) Jonna Virén LiljIK 43,83, 4) Henna Salminen TammRy 43,23, 5) Elisa Huhta NurmijYU 40,38.
M17 200 m: (-0,9) 1) Patrick Lindberg VihdVie 24,94, 2) Juho Kantoniemi HyvsU 27,03, Hugo Limnell HIFK DNS.
M17 seiväs: 1) Eerik Mäkelä LahdA 370, 2) Verneri Vesala ForssSa 350.
M17 pituus: 1) Patrick Lindberg VihdVie 6,07, 2) Aaron Utulahti VihdVie 5,29.
M17 keihäs: 1) Jere Nyfors KeskiUYU 53,57, 2) Ilkka Suilamo SalVil 51,22.
N19 800 m: 1) Elina Lehto 5.22,35.
N19 seiväs: 1) Kiia Jullenmaa PorinYU 380, Saga Andersson EsboIF NH.
N19 pituus: 1) Elina Kauranen HKV 4,52.
M19 400 m: (NM) 1) Robin Lainto TuUL 50,00, 2) Evangelos Spartiotis EspTa 51,30, 3) Nuutti Kokko TuUL 52,24.
M19 seiväs: 1) Veeti Vesalainen LahdA 470, 2) Jami Siira TampPy 440, Joni Uolamo ToijVau NH.
M22 seiväs: 1) Eetu Turakainen TuUL 500, 2) Anton Kunnas IFSibboV 470.
M22 keihäs: Sebastian Lindstedt SjundeåIF 57,09.
N22 seiväs: 1) Maria Kytölä NurmijYU 380, 2) Pinja Koivumäki LauttLu 360.
N22 keihäs: 1) Linda Huhtala YlänKi 38,31, 2) Janette Kaukonen KaarUra 38,17, 3) Matilda Laurila SomernVei 31,69, 4) Siiri Laukkanen TammRy 24,31, Vivian Suominen HIFK 53,34.

Lue myös:  Rekijoen tila normalisoitunut