Tuuli sekoitti Holttisen pasmoja

0
Someron Esaa kisassa edustaa muun muassa Tommi Holttinen.

Teksti Juha Laakso
Seiväskarnevaalien miesten ja naisten sarjojen A-kilpailuissa lauantaina nähtiin kauden kärkituloksia, henkilökohtaisia ennätyksiä ja muutamia hienoja venymisiä, vaikka puuskittainen sivutuuli osaltaan hankaloittikin hyppäämistä.
Kilpailijoiden kommenteista päätellen puuskat häiritsivät kiusallisemmin kentän ulommaisella vauhdinottoradalla operoineita mieshyppääjiä. Ja, valitettavasti, heitäkin pahimmin juuri silloin kun pääkilpailujen ainoa somerolaisseuran edustaja oli aloittelemassa kilpailuaan.

Tuloksia:
M seiväs A: 1) Tomas Wecksten KarhU 545, 2) Mareks Ārents LAT 545, 3) Urho Kujanpää TampPy 535, 4) Eerik Haamer EST 535, 5) Mikko Paavola AlajA 525, 6) Calle Stenson SWE 515, 7) Jere Keskinen VaasTo 500, 8) Eetu Turakainen TuUL 500, 9) Anton Kunnas IFSibboV 480, 10) Santtu Koskiaho KarijTa 480, Tommi Holttinen SomE NH.
N seiväs A: 1) Wilma Murto SalVil 430, 2) Saga Andersson EsboIF 415, 3) Elina Lampela OulPy 400, 4) Henriikka Könönen KuivAu 400, 5) Kiia Jullenmaa PorinYU 400, 5) Aino Siitonen HKV 400, 7) Essi Melender VaasVa 385, 8) Minttu Koskiaho KarijTa 385, 9) Maria Kytölä NurmijYU 370, Laura Ollikainen VarkKV NH, Silja Andersson EsboIF NH, Ildze Bortascenoka LAT NH, Reena Koll EST NH.
P11 seiväs: 1) Robin Helenius TuUL 220, 2) Tobias Tallqvist BorgåAk 210, 3) Niilo Talonen SomE 190, 4) Paavo Virkki SomE 190, 5) Urho Aro HKV 190, 6) Vilho Willman NoormNo 180, 7) Samu Tulasalo TampPy 170, 8) Voima Kenttä IFRaseb 130, 9) Jyvä-Kasperi Koskela RiihimKi 130.
T11 seiväs: 1) Klaara Kivistö KalajJu 260, 2) Vanessa Vesala ForssSa 200, 3) Liina Laine LauttLu 160, 4) Elli Tättilä KalVa 150.
P13 seiväs: 1) Nikita Pasenkov RUS 280, 2) Olavi Kiiski KarhKa 280, 3) Olavi Halonen HyvsU 260, 4) Elias Hyytiä LaitJy 230, 5) Onni Hannula KarhKa 230, 6) Eelis Hynninen HartVoi 210, 7) Oliver Helenius SomE 210, 8) Veeti Salminen SomE 190, 9) Alex Hakanen SomE 180.
T13 seiväs: 1) Lumi Kenttä IFRaseb 300, 2) Aamu Uusitalo HimU 290, 3) Janna-Juulia Mäenpää LappVei 290, 4) Linnea Sariola SomE 260, 5) Mila Heikkonen KeskiUYU 260, 6) Nuppu Willman NoormNo 250, 7) Alisa Miettinen KarhU 240, 8) Iina Niemelä LempKiYU 230, 9) Niia Niemelä LempKiYU 230, 10) Tähkä-Alina Koskela RiihimKi 220, 11) Saara Virkki SomE 220, 12) Viivi Vuola SomE 210, 13) Emma Väänänen VantSa 200, 14) Sora Kenttä IFRaseb 190, 14) Minttu Lehtonen SiilPo 190, 16) Eevi Lehtinen KarhKa 170, 17) Nanna Kukkula KalVa 160.
P15 seiväs: 1) Konsta Kankainen TampPy 410, 2) Otto Hiivola KalVa 390, 3) Martti Hyvärinen LappUM 390, 4) Joona Ali-Haapala KaustPV 370, 4) Akseli Hyytiä LaitJy 370, 6) Eerik Mäkelä LahdA 370, 7) Eemil Hallikainen KaavKai 360, 8) Verneri Vesala ForssSa 360, 9) Otso Väyrynen KeskiUYU 350, 10) Väinö Vähä-Kouvola VehmKi 350, 10) Aatu Sihvonen KarhKa 350, 12) Petteri Tuomaala SalSa 340, 13) Otto Ahonen TampPy 330, 14) Johannes Mäkelä HKV 330, 15) Mykolas Baliukas LTU 330, 16) Gustis Stasiukaitis LTU 320, 17) Pietari Hallikainen KaavKai 290, 18) Miika Niemelä LempKiYU 260, 19) Atte Kuusela TammRy 250.
T15 seiväs: 1) Maija Boren LieksU 320, 2) Vanessa Lindberg RiihimKi 310, 3) Tuuli Järvinen KeurKi 310, 4) Heidi Nyrhinen VähänkVie 300, 5) Hertta Ahonen TuUL 300, 6) Lotta Sariola SomE 280, 7) Minttu Peltonen KokemKV 280, 8) Rugilė Miklyčiūtė LTU 280, 9) Vilja-Matilda Koskela RiihimKi 280, 10) Vilma Mikkola KeskiUYU 280, 11) Tuuli Saraniemi LieksU 270, 12) Aino Pyykkö LieksU 260, 13) Emma Hovirinta TuUL 250, 14) Aino Hongisto TuUL 240, 15) Aliisa Kiiski KarhKa 220, Helmi Eklund EspTa NH, Anne-Mari Vallioniemi JanJa 260.
M17 seiväs: 1) Juho Alasaari LaihLu 485, 2) Joonatan Kemppainen PihtipTui 440, 3) Oskari Henttinen KokemKV 400, 4) Otto Junnila IFSibboV 380, 5) Andrei Kiviharju EsboIF 380, 6) Niklas Tallqvist BorgåAk 360, 7) Tuomas Turpeinen SalVil 350, 8) Artjom Kiviharju EsboIF 320, 9) Andrius Šimkus LTU 310, 9) Nooa Kenttä IFRaseb 310.
N17 seiväs: 1) Silja Andersson EsboIF 380, 2) Essi Melender VaasVa 370, 3) Emma Rovasalo HyvsU 350, 4) Miisa Koskiaho KarijTa 330, 5) Emilia Tuomaala SalSa 330, 6) Olivia Härkönen VeitsilKV 330, 7) Vilma Hannula KarhKa 330, 8) Gea Zitting JyväskKU 320, 9) Nea Kylmänen NurmijYU 310, 10) Friida Kivistö KalajJu 300, 11) Julia Vuolli KoskKai 300, 12) Kiia Perkaus PohjKoi 300, 13) Emmi Uusitalo KarkkPo 290, 14) Essi Kärhä NurmijYU 290, 15) Lotta Alasaukko-Oja TampPy 280, 15) Ella Niskala OulPy 280, 17) Neringa Skipskytė LTU 280, 18) Alisa Luostarinen KälvTa 250.
M19 seiväs: 1) Juuso Toivonen ÄhtU 480, 2) Veeti Vesalainen LahdA 460, Santtu Räsänen JoensKa NH.
N19 seiväs: 1) Saga Andersson EsboIF 400, 2) Kiia Jullenmaa PorinYU 360, 3) Vaiva Ramanauskaitė LTU 280.
N22 seiväs: 1) Laura Ollikainen VarkKV 430, 2) Elina Lampela OulPy 390, 3) Henriikka Könönen KuivAu 380, 4) Maria Kytölä NurmijYU 370, Reena Koll EST 380, Aino Siitonen HKV 400, Kaede Ohkawa JPN NH.
M22 seiväs: Mareks Ārents LAT NH, Joonas Jokivartio JyväskKU 480, Pietari Outinen JyväskKU 470, Calle Stensson SWE 500, Tomas Wecksten KarhU 520.
Leirikilpailu:
P11 seiväs: 1) Vilho Willman NoormNo 203, 2) Robin Helenius TuUL 203, 3) Niilo Talonen SomE 203, 4) Paavo Virkki SomE 203, 5) Urho Aro HKV 195, 6) Samu Tulasalo TampPy 165, 7) Voima Kenttä IFRaseb 165.
T11 seiväs 1) Klaara Kivistö KalajJu 265, 2) Taika Kuusela TammRy 205, 3) Elli Tättilä KalVa 175, 4) Liina Laine LauttLu 155.
P13 seiväs: 1) Tommi Järvenpää KeurKi 325, 2) Olavi Halonen HyvsU 285, 2) Nikita Pasenkov RUS 285, 4) Eelis Hynninen HartVoi 235, 5) Onni Hannula KarhKa 235, 6) Elias Hyytiä LaitJy 225, 7) Oliver Helenius SomE 215, 8) Alex Hakanen SomE 203, 8) Veeti Salminen SomE 203.
T13 seiväs: 1) Aamu Uusitalo HimU 295, 2) Janna-Juulia Mäenpää LappVei 295, 3) Lumi Kenttä IFRaseb 285, 4) Mila Heikkonen KeskiUYU 275, 5) Nuppu Willman NoormNo 255, 5) Linnea Sariola SomE 255, 7) Iina Niemelä LempKiYU 235, 8) Alisa Miettinen KarhU 235, 9) Saara Virkki SomE 235, 10) Emma Väänänen VantSa 225, 11) Niia Niemelä LempKiYU 225, 12) Minttu Lehtonen SiilPo 205, 13) Viivi Vuola SomE 205, 14) Sora Kenttä IFRaseb 205, 15) Eevi Lehtinen KarhKa 195, 16) Inka Kuusela TammRy 185, 17) Nanna Kukkula KalVa 165, Alisa Luostarinen KälvTa 255.
P15 seiväs: 1) Akseli Hyytiä LaitJy 395, 2) Martti Hyvärinen LappUM 395, 3) Eerik Mäkelä LahdA 355, 4) Petteri Tuomaala SalSa 345, 5) Mykolas Baliukas LTU 345, 6) Otto Ahonen TampPy 315, 7) Gustis Stasiukaitis LTU 295, 8) Miika Niemelä LempKiYU 265, 9) Atte Kuusela TammRy 265, Konsta Kankainen TampPy NH, Joona Ali-Haapala KaustPV NH, Väinö Vähä-Kouvola VehmKi NH, Otto Junnila IFSibboV 365.
T15 seiväs: 1) Tuuli Järvinen KeurKi 346, 2) Maija Boren LieksU 315, 3) Vanessa Lindberg RiihimKi 295, 4) Rugilė Miklyčiūtė LTU 285, 4) Minttu Peltonen KokemKV 285, 6) Aino Pyykkö LieksU 285, 7) Heidi Nyrhinen VähänkVie 285, 8) Ilona Järvenpää KeurKi 275, 9) Tuuli Saraniemi LieksU 275, Anne-Mari Vallioniemi JanJa 245.
B ja C-kilpailu:
M seiväs C: 1) Santtu Räsänen JoensKa 415, 2) Oskari Henttinen KokemKV 415, 3) Niklas Tallqvist BorgåAk 405, 4) Andrei Kiviharju EsboIF 385, 5) Artjom Kiviharju EsboIF 325, 6) Andrius Šimkus LTU 315, 7) Jukka-Pekka Hassinen RunClub 285.
M seiväs B: 1) Aleksi Saarelainen EspTa 510, 2) Einari Välimäki NoormNo 485, 3) Jami Siira TampPy 485, 4) Tuomas Outinen LappUM 475, 5) Juho Alasaari LaihLu 475, 6) Joonatan Kemppainen PihtipTui 465, 7) Juuso Toivonen ÄhtU 465, 8) Veeti Vesalainen LahdA 465, 9) Iiro Suutarinen ÄhtU 455, 10) Johan-Antti Kivilahti HaapajKi 455.
N Seiväs B: 1) Pinja Koivumäki LauttLu 375, 2) Essi Melender VaasVa 375, 3) Emma Rovasalo HyvsU 345, 4) Emilia Tuomaala SalSa 345, 5) Miisa Koskiaho KarijTa 345, Vaiva Ramanauskaitė LTU NH, Enna Hassinen OulPy NH.
N seiväs C: 1) Vilma Hannula KarhKa 350, 2) Olivia Härkönen VeitsilKV 325, 3) Kaede Ohkawa JPN 325, 4) Gea Zitting JyväskKU 315, 5) Julia Vuolli KoskKai 315, 6) Elina Peltola LappUM 315, 7) Ella Niskala OulPy 305, 8) Nea Kylmänen NurmijYU 305, 9) Vilma Mikkola KeskiUYU 295, 10) Kiia Perkaus PohjKoi 285, 11) Neringa Skipskytė LTU 275, Friida Kivistö KalajJu NH, Vaiva Ramanauskaitė LTU NH.

 

Lue lisää 2.7.2019 lehdestä