Urheiluautoilijat palkitsi parhaitaan

0
Veli Hänninen (vas.) ja Pekka Kujala ovat Someron Urheiluautoilijoiden uudet kunniajäsenet.

Teksti Juha Laakso, kuvat Kari Eerikäinen

Someron Urheiluautoilijat juhlisti moottoriurheiluvuoden päättymistä perinteisin palkintoseremonioin. Tilaisuus huipentui seuran kahden uuden kunniajäsenen julkistamiseen.

Someron UA:n puheenjohtajan Vesa Nurmen ilmoittaessa uusien kunniajäsenten nimet, seuraväki yhtyi tunnustukseen sydämestään ja raikuvin suosionosoituksin: Veli Hänninen ja Pekka Kujala ovat tämän huomionosoituksen ansainneet.

Lähes ikätovereina hiljattain 70 vuoden merkkipaalulle hurauttaneet Hänninen ja Kujala ovat molemmat tehneet vuosikymmenien mittaisen ja ansiokkaan uran somerolaisessa moottoriurheiluseurassa. He ovat myös antaneet oman, merkittävän panoksensa seuran tunnetuksi tekemiseen sen kotipaikkakunnan ulkopuolellakin.

Piekkala jälleen seuran paras

Seuran, kuten myös vuoden parhaana urheilijana palkittiin toisena vuonna peräkkäin jokamiesluokan kuljettaja Jere Piekkala. Jokamiesluokan yleisen sarjan parhaan kuljettajan palkinto meni kuitenkin Suomen mestaruuskilpailumenestyksen perusteella Jarno Heikkilälle.

Nuorten luokan parhaan kuljettajan palkinnon vastaanotti toisena vuonna peräkkäin Eemeli Toivonen. Naisten luokassa ykköseksi valittiin Susanna Kontio, joka kolme vuotta sitten antoi jo viitteitä kuljettajanlahjoistaan, saadessaan tuolloin ”vuoden nuoren säväyttäjän” palkinnon.

Rallikuljettaja Reijo Mattila sekä pienoisautoilussa menetystä niittänyt Rauno Kallionpää lukeutuivat SomUA:n palkittuihin jo neljäntenä vuonna peräkkäin.

SomUA:n puheenjohtaja Vesa Nurmi (vas.) paiskaa kättä seuran ja vuoden parhaaksi kuljettajaksi valitun Jere Piekkalan kanssa.

SomUA palkitut:

Someron UA:n palkitut vuonna 2019:

Nopeus: Teemu Koivunen

Ralli: Reijo Mattila

JM/nuoret: Eemeli Toivonen

JM/naiset: Susanna Kontio

JM/yleinen: Jarno Heikkilä

JM/Evk: Petri Leino

Vuoden huoltomies: Jarmo Kontio

Pienoisautoilu: Rauno Kallionpää

Seuran paras: Jere Piekkala

Kiertopalkinnot:

Toimitsijat (1 ja 2): Vesa Nurmi ja Jari Käkönen

Vuoden nuori säväyttäjä: Onni Koivunen perheineen

Vuoden tulokas: Mico Hirvenoja

Naisten kiertopalkinto: Noora Koivunen

Nacken muistopalkinto: Reijo Mattila

Koljosen malja: Arska-Team

Vuoden talkoolainen: Mikko ja Kari Silvander

Somuran Kivimies: Jari-Matti Salo

Vuoden paras: Jere Piekkala

Rallikuljettajana ansioituneelle Reijo Mattilalle löytyi palkintopöydältä eri kokoisia pokaaleja.