Sirkka Raikkonen jatkaa sydänyhdistyksen johdossa

0
Sirkka Raikkonen

Someron Sydänyhdistyksen hallituksen puheenjohtajana jatkaa Sirkka Raikkonen . Hallituksen valittiin uudelleen Merja Mattila, Jouni Savolainen ja Kaarina Suomela . Uutena hallitukseen valittiin Helena Kara ja Anja Kukkonen . Lisäksi hallitukseen kuuluvat Liisa Anttila, Marjatta Kiviniemi ja Senja Toivonen .

Yhdistyksellä on 260 jäsentä.

– Varsinais-Suomen Sydänpiiri järjestää erilaisia teemakursseja potilaille ja heidän omaisilleen sydänpiirin tiloissa ja maakunnassa piirin alueella. Toivomme, että kurssit kiinnostavat myös somerolaisia jäseniä, kertoo Raikkonen.

– Osoitteessa www.sydanliitto.fi löytyy paljon tietoa toiminnasta ja sydäntervey-destä, puheenjohtaja vinkkaa.

Yhdistyksen ohjelmassa on ensi vuonna muun muassa osallistuminen valtakunnalliseen sydänviikon viettoon 3.–10.5. teemalla retkeily ja maailman sydänpäivään 29.9. teemalla ”kasvisten lisääminen ruokapöytään”.

– Pyrimme järjestämään myös sydäniskurikurssin ja kauppapäivän, jossa ovat esillä sydänmerkkituotteet ja kasvikset.

– Suosittua vesivoimistelua jatketaan yhteistyössä Someron Liikunnan kanssa. Vesivoimistelussa on käynyt säännöllisesti maanantaisin 30–40 jäsentä. Keilavuoroa jatketaan keskiviikkoisin, Raikkonen kertoo.

Sydäntukihenkilöitä on koulutettu syksyllä 2019 Turussa. Someron yhdistyksen tukihenkilönä toimii Helena Kara.

Yhdistys jatkaa yhteistyötä Someron Apteekin kanssa terveysmittauksien ja neuvonnan merkeissä.