Bingopeli houkuttelee liikunnan ja kulttuurin pariin

0
Tänään tiistaina Pertti Tammisen metsäpalstalta voi käydä hakemassa juhannuskoivuja tai oksia vihdan tekemiseen. Käynnillä saanee suoritettua yhden jos toisenkin sarakkeen liikunta- ja kulttuuribingolappusesta.

Eläkeliiton Someron yhdistys patistaa yhdistysväkeään ja myös muita kansalaisia pois yksinäisyydestä liikkumaan ja kulttuurin pariin.
Yhdistyksen puheenjohtaja Pertti Tamminen on kehitellyt leikkimielisen liikunta- ja kulttuuribingon. Numeroiden sijaan lappusessa on tehtäviä, joita suorittamalla saa ilostettua mieltään ja kroppaansa.
Eläkeliiton Someron yhdistys patistaa yhdistysväkeään ja myös muita kansalaisia pois yksinäisyydestä liikkumaan ja kulttuurin pariin.
Yhdistyksen puheenjohtaja Pertti Tamminen on kehitellyt leikkimielisen liikunta- ja kulttuuribingon. Numeroiden sijaan lappusessa on tehtäviä, joita suorittamalla saa ilostettua mieltään ja kroppaansa.
Tehtäviä on 25. Kuten bingossakin, kerätään vaaka-, pysty- tai vinorivejä. Kun yksi rivi on täynnä, voi huutaa bingo. Se oikeuttaa osallistumaan kisaan ja palauttamaan lipukkeen kirjastolle, josta bingolappuja myös saa.
Kuuntele mielimusiikkiasi. Siivoa kotona. Käy museoissa ja taidenäyttelyissä. Kokeile jotain uutta. Nauti jäätelöä ulkona. Tee pyöräretki.
Siinä on muutama somerolaisen liikunta- ja kulttuuribingon tehtävistä. Kaikkiaan tehtäviä on 25.
Koronakaranteeniolosuhteet ovat jumittaneet varsinkin yli seitsenkymppiset kotiin. Yhdistystoiminta ja toisten tapaaminen ovat tyrehtyneet.
– Mietimme, miten saamme väen ulos pois neljän seinän sisältä liikkumaan ja kulttuurin pariin, ettei mökkihöpertyisi, kertoo Eläkeliiton Someron yhdistyksen puheenjohtaja Pertti Tamminen .
Keksittiin leikkimielinen bingo, jossa kannustetaan liikkumaan ja tutustumaan Someron kulttuuritarjontaan ja moniin nähtävyyksiin.
Tehtäviä suorittamalla saa ilostettua mieltään ja kroppaansa.
– Tämän bingon pelaaminen ruokkii mielikuvitusta. Tehtäviä tekemällä liikkuu ja nauttii. Tulee mielihyvähormoneja ja olo kevenee. Onhan todettu, että pienikin liikuntahetki ja kulttuurinautinto on hyväksi terveydelle, tietää Tamminen.
– Tätä kautta voi myös tutustua Someroon ja sen nähtävyyksiin. Nostamme esille paikkoja ja asioita.
Kuten bingossakin, kerätään vaaka-, pysty- tai vinorivejä. Kun yksi viiden tehtävän rivi on täynnä, on saanut bingon.
Yksi täysi rivi oikeuttaa osallistumaan kisaan ja palauttamaan lipukkeen kirjastolle, josta bingolappuja myös saa. Lapun voi tulostaa Eläkeliiton Someron yhdistyksen nettisivuiltakin.
Bingoa on aikaa pelata elokuun loppuun asti. Lapun palauttajat osallistuvat arvontaan.