Porukat kilpasilla! Lähde sinäkin mukaan kaikille avoimeen kisaan!

0

Haasta Niskaset! -kisaan on jälleen saatu uusia aikoja.
Somero-lehden haasteeseen vastasi K-Supermarket Härkätie, jonka joukkue juoksi raput aikaan 29,6. Juoksemassa olivat Miika Laaksonen, Aada Kaurala, Vilhelmiina Virolainen, Risto Leskinen, Veera Pukkila, Elina Älli, Linda Varjo, Mari Saari, Ottilia Helenius, Marianne Friberg, Anne Pukkila ja Raili Mikkonen .
– Me haastamme mukaan Jussin Baarin, sanoo yrittäjä Mika Pukkila .

K-supermarket Härkätien juoksua.
K-supermarket Härkätien juoksua.
K-supermarket Härkätien joukkue.
K-supermarket Härkätien juoksua.

Myös Eläkeliiton Someron yhdistys lähti mäkeen.
– Olimme siellä kymmenen hengen voimin. Joukkueemme muodostui EL Someron yhdistyksen hallituksen, DigitalWells- ja ilmaisutaitoryhmien jäsenistä. Joukkueen keski-ikä oli 71 vuotta ja keskiarvo kaikkien suorituksista oli 47,7 sekuntia, kertoo puheenjohtaja Pertti Tamminen .
– Oli mukava kokemus olla mukana. Tärkeintä ei ole voitto, vaan osallistuminen.
– Tämä on hieno tapa viedä liikunnan ilosanomaa eteenpäin. Kuntoportaissa kipuaminen sopii kaikille iästä ja vauhdista riippumatta. Kuntoportaitten rakentaminen on ollut hieno liikuntateko, hän kehuu.
– Me haluaisimme haastaa Eläkkeensaajien Someron yhdistyksen mukaan.

Eläkeliiton Someron yhdistys. Kuva Raimo Karttunen

Nyt saatiin myös miesten sarjaan uusi pohja-aika: Mikael Jalava 17,62. Mukaan lähti myös 8-vuotias Aaron Majuri, joka kellotti komean ajan 56,59. Muitakin uusia osallistujia ja ajanparannuksia listalta löytyy.
Myös Majurimove-joukkue kellotti itselleen ajan. Seitsemänhenkinen porukka ponkaisi kärkikahinoihin ajalla 26,13.
Joukkueessa juoksivat Elina Halla-aho, Matilda Laurila, Kati Fonsell-Laurila, Sari Majuri, Julia Murtolahti, Petri Salmén ja Jesse Tulokas .

Team Majurimove

Haasta Niskaset! on kaikille avoin kilpailu. Osallistua voi kellottamalla ajan Havuharjulla sijaitsevilla kuntoportailla alhaalta ylös. Joukkueet laskevat ajat yhteen ja jakavat juoksijoiden määrällä. Kisan järjestävät Somero-lehti ja TNSport.

Parhaat ajat kellottaneet kootaan yhteen 28.8. klo 18 pidettävään tapahtumaan Somero Sydämessä -kuntoportaille, jolloin ratkaistaan Someron mestaruus kaikissa kolmessa sarjassa. Voittajat palkitaan kunniakirjoin. Kaikkien osallistueiden kesken arvotaan 3 lahjakorttia, joilla saa treenata TNSportissa loppuvuoden ilmaiseksi.

Kesäkisa
Haasta Niskaset!

Joukkueet
Arskametalli 24,7
Majurimove 26,13
Somero-lehti 28,39 (järjestäjän aika ei ole kilpailussa)
K-Supermarket Härkätie 29,6
Arska-Basketin korisjunnut, pojat 33,20
Somero Sydämessä hallitus 35,33
Arska-Basketin korisjunnut, tytöt 45,00
Eläkeliiton Someron yhdistys 47,7
Naiset
Katariina Nokka 22,03
Mira Rajala 23, 78
Kairi Kirs 25,45
Mari Fromholtz 25,59
Jenni Nousiainen 26,24
Laura Älli 27,18
Mirva Rajala 31,47
Veera Toikka 36,39
Tanja Niskanen 22,88 (haasteaika ei ole kilpailussa)
Miehet
Mikael Jalava 17,62
Teemu Välikangas: 18,30
Antti Majuri 19,17
Jussi Aaltonen 19,64
Kyösti Kuivala, yli 75 v. (lievästi sydänvikaisena) 47,54
Aaron Majuri, 8 v. 56,59
Niklas Niskanen 19,00 (haasteaika ei ole kilpailussa)