Somerolla järjestetään verenluovutus tiistaina

0

Verenluovutukseen voi tulla turvallisin mielin myös koronapandemian aikaan. Käytössä ovat pandemian aikaiset varotoimet, joista tärkeimmät ovat hyvä käsihygienia sekä riittävät turvavälit aina kun mahdollista. Lisätoimenpiteenä käytössä on nyt kasvomaskit alueilla, joilla epidemia on kiihtymis- tai leviämisvaheessa. Somerolla verenluovutus on tiistaina 20.10. kello 13.30-18 seurakuntakeskuksessa.

Verenluovuttajien turvallisuudesta pidetään huolta myös poikkeusaikana. Verenluovutukset tapahtuvat ajanvarauksella, ja luovutustilaan pääsevät vain verenluovuttajat. Luovutukseen ei siis tällä toistaiseksi voi tulla esimerkiksi lapsen tai saattajan kanssa.

Mikäli aikaa ei ole varannut ja vapaita aikoja on, hoitaja voi turvavälien toteutuessa ottaa vastaan myös luovuttajan jolla ei ole ajanvarausta.

Tulijoilta varmistetaan heti saapuessa, ettei heillä ole flunssaoireita, minkä jälkeen jokainen luovuttaja ohjataan käsienpesuun tai käsien desinfiointiin. Kasvomaskia voi käyttää osan ajasta – luovuttajan tunnistamiseksi se on otettava pois, samoin kuin itse luovutuksen aikana. Hoitajan on voitava seurata luovuttajan kasvoilta tämän vointia, ja lisäksi kasvomaskiin hengittäminen voi aiheuttaa huonovointisuutta luovutuksen aikana. Luovuttajan on myös juotava sekä ennen että jälkeen verenluovutuksen.

Muina aikoina kasvomaskia siis voi käyttää. Tilassa oleviin muihin luovuttajiin ohjeistetaan pitämään vähintään 1-2 metrin turvaväli.

Tilojen puhdistusta on tehostettu, ja henkilökunta pysyy kotona jos heillä on pienimpiäkään flunssaoireita.

Sairaanhoitopiirit tiedottavat alueen siirtymisestä kiihtymis- ja leviämisvaiheeseen. Veripalvelun infektiolääkäri ja hygienia-asiantuntija sekä alue-esimiehet seuraavat epidemiatilannetta.