Elämälle jatkoaikaa

0

Viime vuonna 408 ihmistä sai Suomessa elämälleen jatkoajan. Koronapandemiasta huolimatta elinsiirtojen määrä oli historian toiseksi korkein. Eniten oli munuaisensiirtoja 263; elävältä luovuttajalta munuaisensiirtoja oli 31. Maksansiirtoja oli 75, haimansiirtoja 26, sydämensiirtoja 22 ja keuhkonsiirtoja 21.

Elinsiirtoa odottaa nytkin lähes 550 ihmistä. Kaikille elin ei löydy ajoissa. Kymmenesosa menehtyy odottaessaan.

Jos haluaa auttaa kuolemansa jälkeen pelastamaan toisen ihmisen hengen, voi ilmaista myönteisen elinluovutustahdon. Elintensä kuntoa ei tarvitse itse arvioida. Ikääntynytkin voi olla elinluovuttaja.

Elinluovutustahdon voi ilmaista paperisella elinluovutuskortilla, mobiilisovelluksella, kirjaamalla tiedon Omakantaan tai vain kertomalla sen läheisilleen. Tiedossa oleva tahto nopeuttaa ja selventää prosessia.

Moni vaikeakaan perussairaus ei estä elinluovutusta, oleellista on, että luovutettava elin on terve.

Elinsiirto pelastaa saajansa hengen tai ainakin parantaa elämänlaatua. Suurin osa saa vuosia lisäaikaa ja palaa normaaliin elämään esimerkiksi opiskelemaan tai työhön. Elinsiirto on lahja elämälle.