Liukuesteiden jako alkaa ensi viikolla

0
Kuvan malli ei välttämättä ole se, mitä Somerolla tullaan jakamaan.

Kaupunki jakaa irtoliukuesteitä jalkineisiin. Sellaiset voivat noutaa vuonna 1955 ja sitä ennen syntyneet. Jako alkaa ensi viikon alkupuolella ja noutopaikaksi on kaavailtu kaupungintaloa. Esteet ovat ilmaiset.

– Tilaus on sisällä, mutta vielä esteet eivät ole Somerolle saapuneet. Alkuviikoksi niitä odotellaan. Kaavailimme, että reilut 1 000 paria riittää, kertoo perusturvajohtaja Marjaana Sorokin.

Aloite liukuestekampanjasta tuli Someron vanhusneuvostolta. Tammikuu on mitä ajankohtaisin säänsä, mutta myös sen vuoksi, että nyt vietetään Tasapainoinen tammikuu -kampanjaa.

– Tämä on sitä ennaltaehkäisevää toimintaa. Hienoa, jos tällä pystytään estämään murtumia ja vastaavia, toteaa Sorokin irtoliukuestekampanjasta.