Vuonna 2011: Jalkapallokauden avaus Somerolla viivästyy

0
Alkulämmittelyt menossa. Lunta on vielä kentän laidalla kasoissa, mutta keinonurmi vihertää.

Somero-lehti 15.4.2011

Teksti Juha Laakso, kuvat Merja Ryhtä

Jalkapallon Turun piirin Kolmosen pelikausi pyörähtää käyntiin tänään. Myös Somerolle oli kaavailtu avauskierroksen ottelua, mutta talvisten olosuhteiden vuoksi Voiman ottelu Kaarinan Poikia vastaan on jouduttu siirtämään kesäkaudelle.
– Pyrimme pelaamaan rästiin jäävän ottelun ennen kesäkuuta. Meidän osaltamme sarja käynnistyy viikon kuluttua vierasottelulla Turussa, Voiman manageri Tuomo Lehtinen kertoo.
Jonkin verran viime kaudesta uudistunut Voiman edustusjoukkue on päässyt harjoittelemaan Joensuun Pallokentän tekonurmelle vasta tällä viikolla. Itse kenttäviheriö olisi periaatteessa jo pelikelpoinen, mutta ottelutapahtuman onnistumiseksi myös reuna-alueiden tulisi olla vapaat lumesta ja jäästä.
Pallokentän laidalle, hammashoitolan puoleiselle sivustalle, on kaavailtu tänä vuonna rakennettavaksi katsomotiloja. Myöhäisen kevääntulon vuoksi hankkeen eteneminen on vielä kirjaimellisesti jäissä.

Lasse Lind