Futsal-Liigan mestaruus ratkesi

0
Hurja kaksikko! Valkoasuisen SoVo Futsalin tehohyökkääjät Arber Istrefi (maalilla) ja Gezim Voca (9) ehtivät kesken jääneellä kaudella mättämään yhteensä yli kuusikymmentä maalia ja toistasataa tehopistettä.

Teksti Juha Laakso

Jyväskyläläinen Kampuksen Dynamo on kolmannen kerran peräkkäin saavuttanut miesten Futsal-Liigan mestaruuden. Ratkaisevassa kolmannessa loppuottelussa KaDy kukisti FC Kemin maalein 4–2.
KaDy jäi runkosarjassa kolmanneksi, mutta ajoitti jälleen pelivireensä mestarillisesti ratkaisupeleihin. Kolmella pudotuspelikierroksella KaDy kärsi ainoastaan yhden tappion ja senkin vasta jatkoajan jälkeen.
Runkosarjan voittanut FC Kemi siis sijoittui toiseksi, saavuttaen seurahistoriansa ensimmäisen liigamitalin. Pohjois-Suomen kunniaa parikymmentä vuotta sitten puolustanut FT Kemi-Tornio toki ylsi aikoinaan kolmeen Suomen mestaruuteen.
Kauden 2020–21 pronssiottelussa Akaa Futsal (aiemmin Leijona Futsal) kukisti Tornion Palloveikot 5-3 ja venytti seuran peräkkäisten mitalisijoitusten putken KaDyn tavoin neljän kevään mittaiseksi.

Ilves FS putosi, SoVo seitsemäs

Futsal-Liigan tilastohistoriassa kausi 2019–20 jää epäviralliseksi luvuksi, koska se keskeytyi kierrosta ennen runkosarjan päättymistä, eikä joukkueille virallisesti määritelty lopullisia sarjasijoituksia.
Eniten (8) Suomen mestaruuksia saavuttanut tamperelainen Ilves FS putosi ensi kaudeksi sarjaporrasta alemmaksi, Ykköseen. KaDyn tavoin kolmeen mestaruuteen ovat yltäneet Sievi FS, espoolainen Golden Futsal Team ja edellä mainittu FT Kemi-Tornio.
Someron Voima Futsalille päättynyt kausi oli kymmenes peräkkäinen pääsarjatasolla. Seuran taival päättyi puolivälierävaiheeseen ja sijoitukseksi tuli runkosarjassa saavutettu seitsemäs sija.
Suomen maajoukkuepelaaja Tuukka Pikkarainen (9 ottelua) voitti pudotuspelien maali- ja pistetilastot tehosaldollaan 14+0=14. SoVo Futsalin Gezim Voca saalisti kolmessa pelaamassaan ottelussa tehot 7+2=9.