”Ei politiikkaa pelkällä makkaralla tehdä”

0
Kokoomuksen vaalibussi toi somerolaiset

Kuntavaaliehdokkaita voi koronasta huolimatta yhä tavata livenä

Teksti ja kuva: Armas Töykkälä

Kuntavaaliehdokkaat ovat olleet kampanjoinnissaan uusien haasteiden edessä. Useimmat puolueet ovat koronatilanteen vuoksi joutuneet luopumaan perinteisistä toritapahtumista tarjoiluineen. Kokoomuksen kiertävä vaalibussi oli kuitenkin pysähtynyt Somerolle ja ehdokkaat jalkautuneet kansan pariin.

– Keinot eivät ole vähissä, pitää keksiä uutta. Siitä politiikassakin on kyse. Kun annetaan sääntöjä, sääntöjen mukaan mennään, kertoo Varsinais-Suomen Kokoomuksen vaalikoordinaattori Maria Yli-Jama.

Someron S-marketin parkkipaikalle pysäköineen pikkubussin ympärillä oli kuhinaa, moni ehdokas oli tullut esittäytymään, mutta normaalitilanteeseen verraten yleisöä vaikutti olevan niukasti. Johtuuko tämä siitä, että ilmassa ei leijaile tuttu vaalimakkaran käry?

– Ei kai sitä politiikkaa pelkällä makkaralla tehdä. Olen koittanut kampanjoida somen kautta, koska se on kanava, jossa ihmiset ovat, vastaa kuntavaaliehdokas Martina Ramsay.