Hevosurheilijoiden seuramestaruudet ratkottu

0
Esteratsastuksen seniorimestari Terhi Toivonen Armani Boy.

Someron seudun Hevosurheilijat järjesti kahdet harjoitus- ja seuratason ratsastuskilpailut Terhin Tallilla, ja niiden yhteydessä ratkottiin SSHU ry:n vuoden 2021 seuramestaruudet este- ja kouluratsastuksessa.

Lähtöjä kertyi estekisassa 28 ja luokkia oli puomiluokasta 90 cm:n korkeuteen asti. Tuomarina ja ratamestarina toimi Heikki Mikola ja kilpailuiden johtajana Terhi Toivonen .

Jokaisen ratsukon suoritus arvioitiin taitoarvostelusääntöjä noudattaen. Siinä arvioidaan muun muassa ratsukon yhteistyötä, ratsastajan istuntaa ja vaikutusta hevoseen, radan sujuvuutta sekä ratsukon yleisvaikutelmaa.

Minijuniorimestaruuden voitti Enni Mäenpää ponilla Beira II. Juniorimestaruuden voitti Iida Moisander hevosella Camillan Aarre. He ottivat nimiinsä myös luokkavoiton. Toiseksi sijoittui Paraisten Ratsastusseuraa edustava Karolina Öström Pobke. Seniorimestaruuden voitti Terhi Toivonen hevosella Armani Boy. Ratsukko otti nimiinsä myös luokkavoiton.

40cm luokan voitti Someron Seudun Hevosurheilijoiden Joanna Helle –Madonna II. Ja lisäksi 50cm luokan toiseksi sijoittui Someron Seudun Hevosurheilijoiden Jasmin Moilanen –Beira II.

Kilpailuiden yhteydessä jaettiin myös SSHU ry:n vuotuinen Tsemppari-pokaali ratsastajalle, joka omalla esimerkillisellä toiminnallaan ja suorituksellaan osoittaa rehtiä ja reilua hevosmiestaitoa ja urheiluhenkeä lajia kohtaan. Pokaalin sai juniori-ikäinen Ilona Laine .

Kouluratsastuksen seuramestaruuksista kilpailtiin kolmessa luokassa. Lähtöjä oli 21. Tuomarina toimi Vuokko Puurula ja kilpailuiden johtajana Henna Kärri .

Minijuniorimestaruus ratkottiin raviohjelmaluokassa harjoituskilpailutasolla. Siitä kilpailivat alle 10-vuotiaat. Mestaruuden voitti Enni Mäenpää ponilla Beira II pistein 101. Luokkavoiton raviohjelmassa vei Ypäjän Ratsastajien Emmi Reittonen hevosella Bondiro pistein 104.

Juniorimestaruus ratkottiin tasolla Helppo C. Siitä kilpailivat alle 18-vuotiaat. Mestaruuden voitti Iida Moisander hevosella Goofy II pistein 125, ja tällä tuloksella ratsukko ylsi luokassa sijalle 3. Luokkavoiton vei Ypäjän Ratsastajien Lilli Reittonen hevosella Bondiro pistein 139. Toiseksi sijoittui Salon Ratsastusseuran Nana Salo Eternal Oasis pistein 129.5.

Seniorimestaruus kilpailtiin tasolla Helppo B. Siitä voivat kilpailla yli 18-vuotiaat seuran jäsenet. Mestaruuden voitti Terhi Toivonen ja Armani Boy pistein 140,5. Tuloksella ratsukko ylsi luokassa sijalle 2. Luokkavoiton vei Turun Ratsastajien Amanda Jalonen Hedina pistein 147.

Tallilla järjestettiin myös keppihevostapahtuma, jonka yhteydessä ratkottiin kepparimestaruudet. Ensimmäistä kertaa ohjelmassa mukana oli keppihevosten kenttäratsastuskilpailu, jossa kaikki suorittivat kouluratsastuskokeen, esteratsastuskokeen ja maastoestekokeen.

Kenttäkilpailussa ratkaistiin seuran kepparimestaruus 2021. Kepparimestaruuden nimiinsä veivät Miisa Lamppu ja Julius, heidän tuloksensa riitti luokassa sijalle 2. Luokan voitti Tytti Kuukkanen ja Fina ja kolmanneksi sijoittui Enni Mäenpää ja Redi.

Minimestaruus ratkottiin alle kouluikäisten kesken lyhyemmällä maastoradalla maastoestekokeen perusteella. Minikepparimestaruuden voitti Vilja Järvinen ja Spirit. Luokkavoiton vei Maisa Salminen ja Poju.