Artturi Pechuyev onVoiman Vuoden urheilija

0
Someron Voiman vuoden parhaita urheilijoita.

Someron Voiman pikkujouluja vietettiin muun muassa menestyneimpiä palkiten. Vuoden parhaaksi urheilijaksi valittiin nyrkkeilijä Artturi Pechuyev . Hänen saavutuksiaan ovat muun muassa EM-kisojen viides sija ja Suomen mestaruus. Vielä A- juniori-ikäinen Pechuyev on myös rankattu miesten ykköseksi Suomessa.

Seuran varapuheenjohtaja Ismo Valve iloitsi seuran toiminnan olleen aktiivista koronasta huolimatta, ja menestystäkin saatiin eri lajeissa.

Futsalissa miesten joukkue ei yltänyt mitaleille, mutta Voiman pelaajat ovat hallinneet lajin maali- ja syöttötilastoa kauden aikana, Artur Istref on kärjessä.

– Jalkapallo on tällä hetkellä seuran toiminnassa ykkösenä. Pelaajia ja valmentajia on hyvin mukana. Lajissa ei jatkettu enää ylemmissä sarjoissa, vaan somerolaisjoukkueella oltiin mukana kuudessa sarjassa, totesi Valve.

Uutena lajina Sari Koivisto toi Voiman toimintaan Body-jumpan.

Yleisurheilussa Fanny Pettersson oli ikäisissään Suomen huippuja.

– Suviheinäturnaus saatiin koronasta huolimatta vietyä lävitse, Nyrkkeilyn Hopeahanska ja Härkälän lenkki jouduttiin peruuttamaan.

– Mitä on edessä tulevana vuonna, joka on seuran 90. juhlavuosi? Futsalin SM-mitali, jalkapallossa miestenjoukkue sarjaa ylemmäksi, aprikoi Valve.

Tavoitteena seuralla on nuorten menestymisen jatkuminen, naisten ja tyttöjen toiminnan kehittäminen, lentopallotoiminnan herättäminen, uusien harrastajien löytäminen yleisurheiluun ja kilpailijoiden määrän kasvattaminen nyrkkeilyssä.

– Kuntoiluun on panostettava, Mölkky-pelejä järjestettävä, nuoria saatava lisää seuran johtotehtäviin, koulutusta lisättävä, luetteli Valve.

Juhlassa kiiteltiin myös kaupungin rahalista panostusta ja ilmaisia harjoituspaikkoja, vanhempien kuljetusapua, talkoolaisia ja kaikkia seuran toiminnassa mukana olevia.

– Ensi vuonna Voima täyttää 90 vuotta ja silloin eri kilpailuja järjestetäänkin juhlavuoden merkeissä.

Someron Voiman parhaat urheilijat 2021

Seuran paras urheilija: Artturi Pechuyev
Nuoret: Vilho Ståhlström
Tytöt: Fanny Pettersson
Pojat: Tuukka Salo
Jalkapallo: Rasmus Grönholm, naiset: Viivi Karttila
Futsal: Nevzat Mustafa, P15 Sebastian Galuszka, Oliver Helenius, P13 Arttu Hakamäki, Patrik Rantanen, P11 Valtteri Talvi, Miso Helenius, P9 Väinö Talonen, Matias Niskanen, P8 Akseli Laine, Hermanni Pettersson, T13 Ella Paija, Angela Luongo, T11 Liisa Lehtonen, Ellen Rantanen

Valmentajat: Kimmo Korpi-Seppälä, Henri Hakamäki, Tommy Lundberg, Sari Koivisto, Jarkko Ihalainen
Toimitsijat: Marjut Koivisto, Simo Torkkomäki, Vesa Riepponen, Raila Hakamäki
Jalkapallovalmentajat: Lauri Nivalinna, Miika Murtolahti, Henri Nevalainen, Mikko Taimela, Jyri Lindberg, Janne Käkönen, Mikko Haalijoki
Joukkueenjohtajat: Anniina Lindström, Saana Tuomela

Elokuun 2021 pistekilpailu: T5 1) Pulmu Pohjaranta 46, 2) Saimi Haapsaari 45, 3) Tilda Korpi-Seppälä 29, 4) Enni Taimela 20, 5) Iisa Haapsaari 19, 6) Paula Knuutila 19, 7) Felicia Fleyry 7. T6: 1) Aino Haapsaari 19, 2) Eevi Taimela 11. T7: 1) Ella Tamminen 14, 2) Adalmiina Timperi 10. T8: 1) Viivi Korpi-Seppälä 25, 2) Hely Hieta 24, 3) Pihla Pohjaranta 17. T10: 1) Fanny Pettersson 13, 2) Iida Taimela 10. T11: 1) Viivi Taimela 11. P5: 1) Eetu Anttila 11, 2) Sisu Timperi 8. P6: 1) Altti Hovila 24, 2) Milo Suutela 17, 3) Juuse Laaksonen 8. P7: 1) Eetu Taimela 16, 2) Kaapo Torkkomäki 12. P8: 1) Hermanni Pettersson 13, 2) Frans Fleyru 9, 3) Jami Elosilta 6. P9: 1) Leevi Taimela 11. P13: 1) Tuukka Salo 11. P14: 1) Atso Pätäri 6. P15: 1) Veeti Salo 20, 2) Leevi Salo 15.