Silja Kosonen ehdolla maailman tulokkaaksi

0
Silja Kosonen

Teksti Aulis Tiensuu

Someron Esan moukarinheittäjä Silja Kosonen on valittu yhdeksi viidestä ehdokkaasta kansainvälisen yleisurheiluliiton (WA) naisten sarjan Vuoden tulokkaaksi (Female Rising Star ).

Kosonen voitti tänä vuonna sekä 19-vuotiaiden maailmanmestaruuden että Euroopan mestaruuden. Lisäksi hän rikkoi 19-vuotiaiden maailmanennätyksen.

Muut ehdokkaat vuoden tulokkaaksi ovat Tokion olympiakisojen 800 metrin kärkikaksikko Athing Mu Yhdysvalloista ja Keely Hodgkinson Britanniasta, olympiakisojen 200 metrin hopeamitalisti Christine Mboma Namibiasta ja nuorten MM-kisoissa hopeaa saanut estejuoksija Zerfe Wondemagegn Etiopiasta.

Toisin kuin Euroopan nousevan tähden kilpailussa, jossa ehdolla olivat myös N22-sarjan urheilijat, tähän valintaan ehdolle pääsivät vain N19-sarjan urheilijat.

Voittaja julkistetaan joulukuun 1. päivänä, ja valinnoista vastaa kansainvälinen asiantuntijaraati.