Artturi Pechuyev tyytymättömänä voittoon

0
Artturi Pechuyev kukisti vastustajansa Sandip Pandayn selvin tuomariäänin.

Someron Voiman ainoa Hopeahanska-turnauksen edustaja Artturi Pechuyev, 18, otteli kaikin tuomariäänin voiton monitoimitalolla pidetyissä nyrkkeilykisoissa.
Voitostaan huolimatta Pechuyev purki pettymystään paikan päällä muun muassa Salon Seudun Sanomien toimittajalle.
– En ole koskaan ollut näin huono eikä mua ole koskaan ärsyttänyt näin paljoa, Pechuyev ruoski itseään.
– Jostain syystä mua jännitti ennen ottelua. Väsyin nopeasti, eivätkä iskut lähteneet. En tiedä miksi.
Valmentaja Kimmo Korpi-Seppälän mukaan Pechuyevin kovin pettymys kumpusi siitä, ettei hän saanut itsestään irti parasta suoritusta.
– Artturi otteli tämän saman kaverin ( Sandip Panday ) kanssa nuorten SM-kisoissa reilu kuukausi sitten ja vertasi suoritustaan siihen otteluun. Kuitenkin kaikkien tuomarien mielestä hän oli parempi, joten hyvä niin.
– Nyt vielä lyödään pistareita ynnä muuta, niin kaikki on kunnossa, SM-kisoihin lähdetään voitto mielessä, kommentoi Korpi-Seppälä keskiviikkoiltana.
Tänään Voiman Pechuyevilla on edessään punnitus Helsingin Urheilutalolla järjestettävien SM-kisojen tiimoilta. Pechuyev ottelee alle 54 kilon sarjassa.