Remontti valmistuu kesällä

Someron kirkon ulkokuoren ja vesikaton remontti ei tullut valmiiksi vuoden loppuun mennessä, kuten oli kaavailtu. Katon pinnoitus on tekemättä loppuun, muuten kaikki on saatu korjattua.

– Katon pinnoitus aloitettiin, mutta jäi kesken. Syynä keskeytykseen olivat talven kylmät sääolosuhteet, erityisesti kovat pakkaset, kertoo seurakunnan talouspäällikkö Kirsi Parviainen.

Hän sanoo töiden jatkuvan, kun säät sen keväämmällä sallivat.

Remontissa saumattiin julkisivutiilien saumoja ja osittain vaihdettiin huonompia tiiliä kokonaan uusiksi. Tiilipinta pestiin niiltä osin kuin oli tarvetta.

Vesikatto korjattiin. Katto käytiin läpi kauttaaltaan ja sitten alkoi pinnoitus. Tornin kuparikatteet uusittiin.

Urakan hoiti Etelä-Suomen Julkisivupalvelu Oy.

Remonttiiin on tähän mennessä kulunut noin 697 000 euroa. Alunperin siihen oli varattu vuoden 2021 budjetissa 600 000 euron summa. Loppuvuodesta hankkeelle myönnettiin 175 000 euron lisämääräraha. Osa lisäeuroista kuluu valvojien palkkoihin.

– Keväällä selviää, mikä on urakan kokonaissumma, toteaa Parviainen.

Vielä laitetaan uudet rännit paikoilleen. Kirsi Parviainen arvioi, että kirkkoremontti on kokonaan valmis touko-kesäkuussa. Korjausstartti oli kesäkuussa 2021.

Vuonna 1859 rakennettu uusgoottinen Someron kirkko on Georg Theodor Chiewitzin suunnittelema.