
Teksti Olli Luukkola
Viimeisen viikon aikana Hämeen Härkätiellä ajaessaan on saattanut kohdata pienehkön seurueen kävelemässä päättäväisen näköisesti. Mikäli tämä kuulostaa tutulta, olet todennäköisesti päässyt todistamaan Sanojen liike -tutkimusprojektin toteuttamista.
Kävelijät ovat kulttuurihistorian tutkijoita Turun yliopistosta. Seurueeseen kuuluu Heli Rantala, Ulla Ijäs, Heidi Hakkarainen sekä Jukka Sarjala . Rantalan mukaan ajatus kävelyn toteuttamisesta sai alkunsa jo useampi vuosi sitten, kun he olivat vasta suunnittelemassa nykyistä tutkimusprojektia.
Sanojen liike -tutkimusprojektissa jäljitellään 19-vuotiaan suutarin pojan Anders Johan Sjögrenin kävelyä vuonna 1813 Iitin Sitikkalasta Turkuun, jossa Sjögren aloitti opinnot Turun Akatemiassa.
Suuressa mittakaavassa tutkimusprojektin tarkoituksena on tutkia 1800-luvun alun Suomea erityisesti kirjojen ja muiden painotuotteiden, kuten sanomalehtien, aikalaismerkityksen kautta; miten kirjoja oli saatavilla, miten niitä hankittiin ja kerättiin, ja miten lukeminen toi aikanaan ihmisiä yhteen. Näitä kysymyksiä tutkitaan erityisesti kolmessa aikakauden kirjallisessa ja opillisesta keskuksessa: Porvoossa, Turussa ja Viipurissa.
Kävelyssä on kyse paitsi vanhan kulkureitin kartoittamisesta, myös sen testaamisesta, miltä kulkeminen käytännössä tuntuu, kun eteneminen tapahtuu 200 vuoden takaiseen hitaaseen tyyliin.
– Itselleni kävelyssä on kyse osin omien fyysisten rajojen koettelusta, mutta myös historiantutkimuksen rajojen koettelemisesta; sen kysymisestä, voiko tutkimusta eräällä tavalla tehdä myös kävelemällä, eikä vain lukemalla, kuten me tutkijat olemme tottuneet tekemään, dosentti Heli Rantala pohtii.