SoVon jalkapallojuniorit kesätauolla

0
Voiman P9-juniorit pelasivat alkukaudella paljon maalirikkaita pelejä ja pärjäsivät niissä varsin mukavasti.

Teksti Juha Laakso, kuva Kari Eerikäinen

Someron Voiman aikuisjoukkueet kamppailevat jalkapallon sarjapisteistä vielä tulevana viikonloppuna, mutta seuran juniorijoukkueet ovat jo päässeet kesätauon viettoon.

Voiman vanhin juniori-ikäluokka, alle 17-vuotiaat pojat, selvitti kevätkautensa Länsi-Suomen alueen Kolmosessa vähintäänkin tyydyttävästi. Useimmat lohkokumppanit näet koostuvat kokeneemmista pelaajista kuin somerolaisjoukkue, joka vielä viime kaudella pelasi alle 15-vuotiaiden sarjaa.

Alkukauden yhdeksästä pelistään SoVon P17-joukkue voitti neljä, pelasi yhden tasan ja hävisi neljä. Maalieroksi muodostui 17–19 ja kolmentoista sarjapisteen saldo oikeutti kymmenen joukkueen lohkossa seitsemänteen sijaan.

Monella aiemmallakin kaudella SoVon poikajoukkueissa kovana maalitykkinä kunnostautunut Akseli Hakamäki viimeisteli kevätkauden alkusarjassa yhdeksän maalia, ollen A1-lohkon maalintekijätilastossa kolmantena.

Hakamäen ohella maalinteossa onnistuivat Micky Enqvist (2), Aimo Kurvinen (2), Matias Koskinen , Atso Pätäri ja Markku Aaltonen .

P14-joukkueelle yksi voitto


Kolme vuotta nuoremmat SoVon pojat pelasivat niin ikään alueellista Kolmosta. Kausi käynnistyi voitolla, mutta seuraavat seitsemän peliä päättyivät somerolaisille tappiollisesti ja maalieroksi muotoutui 14–47.

SoVon P14-joukkueella oli monella kierroksella vaikeuksia täyden kokoonpanon saamisessa kentälle. Kevätkauden viimeisiin peleihin täydennyksiä tuli oman seuran tyttöjunioreista.

Yhdeksän joukkueen alkusarjassa SoVo sijoittui kahdeksanneksi. Tuukka Salo viimeisteli joukkueen maaleista viisi, Jimi Ilmanen ja Arttu Hakamäki kaksi ja Samuel Känkänen, Otto Helenius, Jooa Säippä sekä Arttu Skyttälä kukin yhden.

Nuorimmille pojille paljon voittoja


SoVon kolme nuorinta ikäluokkaa pelaavat ottelunsa turnauksissa, eikä näissä sarjoista julkaista sarjataulukkoja ja maalintekijätilastoja.

Sarjassa P11 SoVo on pelannut alueellisella kolmostasolla ja menestynyt lohkossaan erinomaisesti. Kevätkauden neljässä turnauksessa pelejä kertyi yhteensä neljätoista. Niistä somerolaisjoukkue voitti seitsemän, pelasi viisi tasapeliä ja hävisi vain kahdesti. Alkukauden kokonaismaalieroksi muodostui 26–7.

SoVon P10-joukkue on ollut mukana alueen kakkostasolla. Neljässä turnauksessa voittotilille tuli kaksi merkintää, yksi tasapeli ja kymmenen tappiota, maalieron ollessa 11–30.

Myös nuorimpien, eli P9-ikäluokan poikien sarjassa SoVo pelasi kakkostasolla. Viidessä turnaustapahtumassa pelejä kertyi viisitoista, joista viisi päättyi somerolaisvoittoon, kolme tasatulokseen ja seitsemän SoVon tappioon.

Vaikka nämä nuorimmaisten ottelut ovat lyhyitä (25 minuuttia), monet niistä olivat kunnon maali-ilotteluja, kuten SoVon P9-sarjan alkukauden maalierostakin (40-61) voidaan päätellä.

Tyttöjen voittotilit vielä avaamatta


Tyttöjen aluesarjoissa Voimalla on tällä kaudella ollut mukana kaksi joukkuetta. Vanhempi ikäluokka on pelannut T14 8 vastaan 8 -sarjaa. SoVon kaikki seitsemän kevätkauden peliä päättyivät tappiollisesti, maalieron ollessa 6–49.

Ella Paija teki SoVon T14-joukkueen alkukauden maaleista neljä ja kertaalleen viimeistelyssä onnistuivat Oona Kainulainen ja Ella Nieminen .

T12-ikäluokassa SoVo lähti ottamaan tuntumaa alueen kovatasoiseen Kakkoseen. Muutamassa pelissä Someron tytöt sinnittelivät vastustajan kyydissä hyvin, mutta voitto- ja pistetilien avaamiseen paraskaan yritys ei kevätkaudella riittänyt.

SoVon T12:n kaikissa otteluissa mukana ollut Liisa Lehtonen vastasi joukkueensa kaikista alkusarjan maaleista. Kahdeksan pelin maalieroksi somerolaisjoukkueelle tuli 5–54.