Someron Liikunta lopettaa toimintansa

0
Marjaana Sorokin ja 5-vuotias tyttärensä Hilma nauttivat liikunnasta.

Kaupungin liikuntapalveluista pitkään vastannut Someron Liikunta lopettaa toimintansa. Liikunta ry:n puheenjohtaja Marjaana Sorokinin mukaan yhdistyksen muodostamat urheiluseurat ovat päättäneet yhdistyksen lopettamisesta, ja päätös tehdään syksyn aikana.
Someron Liikunta perustettiin 1995 vastaamaan Someron kaupungin liikuntapalveluista sekä liikuntapaikkojen hoidosta uimahallia myöten. Kyseessä oli ainutlaatuinen järjestely. Yhdistyksen palkkalistoilla oli kymmenen työntekijää.
Someron Liikunta ehti hoitaa liikuntatointa yli 25 vuotta, kunnes kaupunki otti viime vuonna liikuntapalvelut ja liikuntapaikkojen hoidon vastuulleen. Samalla kaupunki palkkasi liikuntatoimeen liikuntakoordinaattorin, joka toimii nykyään kaupungin vapaa-aikapäällikkönä.
Someron Liikunta ry:n tehtäväkenttä on nyt supistunut niin pieneksi, että yhdistys on käynyt tarpeettomaksi.