Kiiruun talon tapahtumasyksy alkaa kansanmusiikilla

0

Varsinais-Suomen Kansanmusiikkiyhdistys pitää syyskonsertin Kiiruun talossa sunnuntaina 11.9.

Konsertissa esiintyy Kansanmusiikkiyhdistyksen jäsenyhtyeitä, mukana on ainakin Laitilan ja Someron Pelimannit sekä Kootut Teokset -yhtye.

Varsinais-Suomen Kansanmusiikkiyhdistys, entinen Varsinais-Suomen Pelimanniyhdistys, on 24.10.1971 perustettu Suomen Kansanmusiikkiliiton alainen maakuntayhdistys.

Yhdistyksen tarkoituksena on kehittää ja laajentaa maakunnan kansanmusiikin harrastusta ja harrastajien keskinäistä yhteistoimintaa. Vuosien kuluessa yhdistyksen toimintaan on kuulunut muun muassa soittotapahtumien järjestäminen eri puolilla maakuntaa. Yhteistä koulutusta ja soitantoja on pidetty myös satakuntalaisten kanssa. Se on maakunnan suurin kansanmusiikkialan yhdistys, jonka jäsenmäärä on noin sata. Yhdistyksen kotipaikka on Turku.