90-vuotias Voima juhli näyttävästi

0
Lajikirjo esittäytyi.

Teksti Juha Laakso, kuvat Kari Eerikäinen

Urheiluseura Someron Voima juhli 90-vuotista historiaansa kahdessa juhlatilaisuudessa. ”Koko perheen päiväjuhla” keräsi iltapäivällä monitoimitaloon satoja eri tavoin seuran toiminnassa mukana olleita henkilöitä.
Someron Seurahuoneella pidetyssä iltatilaisuudessa juhlapuheen piti Työväen Urheiluliiton pääsihteeri Riku Tapio. Voiman toiminnassa vuosien varrella ansioituneet urheilijat, valmentajat ja seuratyöntekijät saivat vastaanottaa TUL:n ja Suomen Palloliiton, kuten myös seuran omia huomionosoituksia.
Päiväjuhlan näyttävintä antia oli – noin yhdeksänkymmenen – nuoren ja vähän varttuneemmankin Voima-aktiivin upeasti toteuttama lajikavalkadi. Monarin parketille kirmasivat vuorollaan jalkapallon ja futsalin pelaajat, nyrkkeilijät, yleisurheilijat sekä nais- ja kuntojaostojen jumpparyhmä.

– Ilman hyvää seurahenkeä emme olisi onnistuneet tehtävässämme, Voiman puheenjohtaja Timo Rannikko muistutti juhlapuheessaan.

”Innostuneita toimijoita tarvitaan”

Voiman pitkäaikainen puheenjohtaja Timo Rannikko kertasi puheenvuorossaan seuran vaiheita ja näkyvästi esillä olleita toimijoita yhdeksän vuosikymmen takaa nykypäivään asti.
– Seurassamme on ollut aikaansaava johtokunta ja jaostojen toimijat. Voiman toiminta-ajatuksena on luoda Someron nuorille mahdollisuus harrastaa urheilua ja liikuntaa monipuolisesti. Siihen tulemme jatkossakin tarvitsemaan innostuneita toimijoita, Rannikko muistutti.

Seuratoiminnan uutta sukupolvea.
Lajikirjo esittäytyi.

Someron Voima, 90-vuotisjuhlassa palkittuja:

Työväen Urheiluliiton kultainen ansiomerkki: Ari Hieta, Petri Hieta, Jarkko Ihalainen ja Anja Rannikko
Voiman kultainen mitali: Karri Andersson, Marjaana Hieta, Pauli Jyrkkänen, Juhani Kaivo, Kimmo Korpi-Seppälä, Raimo Kuisma, Antti Kujansuu, Anja Rannikko, Timo Rannikko, Petra Sihvonen-Hovila, Ismo Valve, Harri Vuorela, Mauno Hagelberg, Hannu Manninen ja Heikki Lehtinen
Suomen Palloliiton kultainen seuratoimintamerkki: Tommi Kultanen, Ismo Valve, Heikki Lehtinen, Tuomo Lehtinen, Hannu Manninen ja Vesa Riepponen
SPL:n hopeinen seuratoimintamerkki: Karri Andersson ja Tommy Lundberg
SPL:n pronssinen seuratoimintamerkki: Mika Kokkinen, Matti Ryhtä, Marjukka Lamppu, Teemu Kujanpää, Veera Hälli, Elli Kainulainen, Miia Nokka, Mari Salo, Juho Pettersson, Sini Kylämäki, Raila Hakamäki, Henri Hakamäki ja Atso Rikkilä

Taikuri Aaro Sorva viihdytti juhlakansaa.