Sari Majuri luotsaamaan yrittäjiä

0
Someron Yrittäjien uudeksi puheenjohtajaksi valittiin Sari Majuri (edessä). Hän aloittaa pestin vuodenvaihteessa. Vuosikokouksessa olivat mukana myös Outi Kolattu-Tolvi, Janne Tolvi, Hannu Kesäniemi, Soili Tyni, Ulla Hautamäki, Marko Rantala, Anniina Lagerroos-Toikka, Pia Maavirta, Heidi Mäkinen, Tuomo Maavirta, Elina Riikonen, Janne Käkönen ja nykyinen puheenjohtaja Jani Kurvinen.

Someron Yrittäjiä luotsaa ensi vuonna uusi puheenjohtaja, Sari Majuri, jonka yritys Majurimove on yksityinen kuntosali. Väistyvä puheenjohtaja Jani Kurvinen (Kökkön Lomamökit) jää hallituksen jäseneksi.
– Koen, että olen edustanut yhdistyksen hallituksessa jatkuvuutta, ja luovutan nyt puheenjohtajuuden hyvillä mielin uusiin käsiin, toteaa Kurvinen.
– Minä haluan tuoda yhdistykseen uutta energiaa ja puhtia, vastaa Majuri.
Sihteerinä jatkaa Anniina Lagerroos-Toikka (Railef-Invest).
Hallituksen erovuoroisista jäsenistä Pia Maavirta ja Janne Tolvi jättivät paikkansa. Tilalle valittiin Marko Rantala (Hovimäki Camping) ja Linda Nirkkonen (LinMedia).
Hallituksen jäseninä jatkavat Hannu Kesäniemi (Kesätuote), Janne Käkönen (Arskametalli), Heidi Mäkinen (Hegen Salonki) ja Sari Merilä (Paikallislehti Somero).
Someron Yrittäjänaisten edustajana hallituksessa jatkaa Ulla Hautamäki (Someron Optiikka) ja Somero Sydämessä yhdistyksen edustajana Elina Riikonen (The RedHead 33).
Someron Yrittäjien ensi vuoden toimintasuunnitelma pitää sisällään muun muassa perheliikuntapäivän, kesäpäivän, yrittäjäjuhlan, uusien jäsenten illan sekä ohjelman järjestämisen kaupungin kanssa yrittäjäviikolle, yrittäjänpäivään ja aamukahveille sekä joulukadun avauksen hoitamista.
Lisäksi yhdistys ylläpitää Badding-kioskia ja sen toimintaa.​