Teknisen johtajan virkaan Somerolle oli varsin kiitettävä määrä hakijoita, kaikkiaan 20. Teknisen lautakunnan puheenjohtaja Harri Känkänen (ps.) toteaa todellisen, käsiteltävän määrän olevan silti pienempi.

– Yhdeksän nimeä tippui pois. Ensinnäkin siitä syystä, että yhtenä vaatimuksena virkaan on ylempi ammattikorkeakoulututkinto, Harri Känkänen huomauttaa.

Myös muita alemman tutkinnon omaavia henkilöitä oli hakijoiden joukossa. Tarkoituksena on, että mahdollisimman pian syyskuun aikana virkaan voitaisiin haastatella viisi hakijaa.

– Virka on Somerolle hyvin tärkeä, jossa olemme ehtineet nyt nähdä muutamia nopeita vaihdoksia. Mutta paineita se ei silti saa nostaa, tämä on eri tilanne, Känkänen muistuttaa.

Viimeisin tekninen johtaja oli Mika Mäkelä ja häntä ennen virassa oli Marko Mäkinen.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän