Kaupunginhallitus nimesi kuusi jäsenehdokasta Someron Vanhaintuen hallitukseen. Ehdokkaiksi tulivat siellä tälläkin hetkellä mukana olevat Kari Ahlbom, Kirsi Parviainen, Sari Salokoski, Sami Suikkanen, Anne Teräväinen ja Markus Älli. Teräväinen on yhdistyksen nykyinen puheenjohtaja.

Yhdistyksen syyskokous pidetään marraskuun loppuun mennessä. Syyskokouksessa päätetään yhdistyksen hallituksen kokoonpanosta. Sääntöjen mukaan hallitukseen valitaan puheenjohtaja ja 4–6 muuta jäsentä.

Vuonna 1968 perustetun Someron Vanhaintuki ry:n tarkoituksena on työskennellä sosiaalisen huollon turvaamiseksi vanhuksille. Voittoa tavoittelematon yhdistys muun muassa vuokraa omistamiaan asuntoja vanhuksille ja järjestää erilaisia keskustelu- ja yhdessäolotilaisuuksia.

Yhdistyksellä on asuntoja Turuntien varren rivitaloissa.