Tapahtumat

Elokuu

1.7.-14.8. CO SOMERO GO GO Someron Kivimeijerissä joka päivä

Kivimeijerissä on esillä tänä kesänä teoksia muun muassa Pilvari Pirtolalta (vas.), Antti Laitiselta, Hanna Saarikoskelta, Antero Kareelta, Anna-Kaisa Ant-Wuoriselta, Pirjo Lautiaiselta, Marika Jenseniltä, Anne Turkulaiselta, Nora Paakkaselta, Keanne van de Kreekeltä, Pekka Ervamaalta, Heikki Paakkaselta ja Seppo Manniselta. Taiteilijoiden joukossa on Tommi Toijan hahmoja ja taustalla Antero Kareen värikäs reliefi sekä Heikki Paakkasen grafiikkaa.

8.8. klo 17–19 jalkapallon futiskerho (Someron Voima) Someron urheilukentällä
10.8 klo 10 kypäräkirkko ja kouluun lähtevien siunaaminen Someron kirkossa
10.8. kesähartaus Svenssonin torpassa klo 12

10.8. klo 13 iltapäivätanssit Esakalliolla: Korsuorkesteri & Focus
10.8. klo 13.15 Raino Hurmeen johtama historiikki- ja näyttelykierros Härkälän kartanossa
10.8. klo 18.15 Someron Voiman yleisurheilun keskiviikkokisat urheilukentällä
11.–15.7. klo 10.30–14 Maksutonta kirjojen kierrätystä, kirjoja saa viedä ja/tai tuoda Someron Seurahuoneella
11.8. klo 13.15 Raino Hurmeen johtama historiikki- ja näyttelykierros Härkälän kartanossa
11.8. klo 17–19 (lähdöt) Torstairastit Nummijärvellä

Sinitaivas

11.8. Sinitaivas Ämyrillä
12.8. klo 13.15 Raino Hurmeen johtama historiikki- ja näyttelykierros Härkälän kartanossa
12.8. klo 18.30 Somerniemen Veikkojen sarjakilpailut Somerniemen urheilukentällä

12.8. klo 19 tanssit Esakalliolla: Tommi Soidinmäki sekä Ville Liimatainen & Ajomiehet
13.­–14.8. teatterifestivaali Myötätuulessa: tunnin mittaisia esityksiä kuudelta teatteriseurueelta
13.8. klo 8–13 Somerniemen kesätori
13.8. klo 11–17 kartanokierros ja Kesäkahvila Kimala, Kartano Avellan

13.8. klo 16 jalkapallo-ottelu urheilukentällä: Miesten kutonen, SoVo–Torre Calcio

Maija Vilkkumaa (Kuva Jori Liimatainen / TS)

13.8. klo 19 erikoisilta Esakalliolla: Maija Vilkkumaa sekä Kari Luoto Band

Kari Luoto

13.8. Breeze (blues, pop) Rantatuvassa
13.8. Yölintu sekä Helminauha Ämyrillä
14.8. klo 10 Messu Someron kirkossa

Somerniemen kirkko

14.8. klo 13 Somerniemen konfirmaatio Somerniemen kirkossa
15.8. klo 17–19 jalkapallon futiskerho (Someron Voima) Someron urheilukentällä
17.8. klo 12 kesähartaus Svenssonin torpassa
17.8. klo 13 iltapäivätanssit Esakalliolla: Rami Rafael & Valentinot
17.8. klo 18 YV-konsertti Someron seurakuntakeskuksessa
17.8. klo 18.15 Someron Voiman yleisurheilun keskiviikkokisat urheilukentällä
18.8. klo 17–19 (lähdöt) Torstairastit Siikjärvellä

Taikakuu

18.8. Taikakuu Ämyrillä
19.8. klo 18.30 Somerniemen Veikkojen sarjakilpailut Somerniemen urheilukentällä

19.8. klo 19 tanssit Esakalliolla: Teemu Roivainen sekä Pirita Niemenmaa
20.8. klo 8–13 Somerniemen kesätori
20.8. klo 11–17 kartanokierros ja Kesäkahvila Kimala, Kartano Avellan
20.8. klo 16 jalkapallo-ottelu urheilukentällä: naisten nelonen, SoVo–FC HaPo

Aarne Tenkanen

20.8 Aarne Tenkanen Show Rantatuvassa
20.8. Charles Plogman​ sekä Johanna Debrezeni Ämyrillä
21.8. klo 10 messu Someron kirkossa
21.8. klo 13 Jumalanpalvelus Somerniemen kirkossa


21.8. klo 15 Musiikkinäytelmä Puhelinlangat laulaa Esakalliolla

21.8. klo 14 Unto ja Uusikuu – Vanhan tanssimusiikin aarteita -konsertti Härkälän kartanossa
22.8. klo 17–19 jalkapallon futiskerho (Someron Voima) Someron urheilukentällä
24.8. klo 12 kesähartaus Svenssonin torpassa
24.8. klo 13 iltapäivätanssit Esakalliolla: Teuvo Oinas
24.8. klo 18.15 Someron Voiman yleisurheilun keskiviikkokisat urheilukentällä
25.8. klo 16 seurakuntalaisten kaikille avoin saunailta Siikjärven leirikeskuksessa: Saunat lämpimänä kello 16 alkaen
25.8. klo 17–19 (lähdöt) Torstairastit Käpynummella

Saija Tuupanen

25.8. Saija Tuupanen & eXmiehet Ämyrillä
26.8. klo 18.30 Somerniemen Veikkojen sarjakilpailut Somerniemen urheilukentällä
26.8. klo 19 tanssit Esakalliolla: Vanhasuora &Esa Nummela sekä Jyrki Nurminen
27.8. klo 8–13 Somerniemen kesätori
27.8. klo 16 jalkapallo-ottelu urheilukentällä: Miesten kutonen, SoVo–FC NuoTeePee27.8. klo 11–17 kartanokierros ja Kesäkahvila Kimala, Kartano Avellan

Raulin Stones

27.8 Raulin Stones (Baddingin musiikkia) Rantatuvassa

Heidi Pakarinen. Kuva: Tanja Semenova

27.8. Heidi Pakarinen sekä PekkaniskanPojat Ämyrillä
28.8. klo 10 messu Someron kirkossa
28.8. klo 13 luontokirkko Ämyrin näköalapaikalla
28.8 Vesku & Kalle Duo, Baddingin syntymäpäivä (Baddingin musiikkia) Rantatuvassa
29.8. klo 17–19 jalkapallon futiskerho (Someron Voima) Someron urheilukentällä
31.8. kesähartaus Svenssonin torpassa klo 12
31.8. klo 13 iltapäivätanssit Esakalliolla: Jaska Mäkynen
31.8. Someron Voiman yleisurheilun keskiviikkokisat urheilukentällä klo 18.15

Syyskuu

1.9. klo 17–19 (lähdöt) Torstairastit Rainummella

Taikakuu

2.9. klo 19 tanssit Esakalliolla: Taikakuu sekä Mikko Mäkeläinen
3.9. klo 13 jalkapallo-ottelu urheilukentällä: Naisten nelonen, SoVo–JIK Dam

Iso-Valkee

3.9. klo 13–17 tutustumisretki Iso-Valkeen järviluontoon (järj. Someron vesiensuojeluyhdistys)
3.–4.9. Someron Seudun hevosurheilijoiden kisaviikonloppu: 3.9. kouluratsastus, 4.9 esteratsastus ja hevostaitokilpailut

Vesa Toukkari

3.9. Vesa Toukkari meets Suomi Bros (iskelmä, pop, rock) Rantatuvassa

Tanssiorkesteri Hurma

3.9. Hurma sekä Neitoset Ämyrillä
4.9. klo 10 messu Someron kirkossa
4.9. klo 13 messu Somerniemen kirkossa
4.9. klo 18 Korpikirkko Häntälän kyläkeskuksessa
7.9. klo 13 iltapäivätanssit Esakalliolla: Janiina & Putkiratio
8.9. klo 17–19 (lähdöt) Torstairastit Egyptinkorvessa
9.9. klo 19 tanssit Esakalliolla: Leif Lindeman sekä Kyösti Mäkimattila & Varjokuva

Vaihde

10.9. Vaihde (pop, rock, iskelmä) Rantatuvassa
11.9. Salo Jokkis Somuralla
14.9. klo 13 iltapäivätanssit Esakalliolla: Köpi Koski & Projekti
16.9. klo 19 tanssit Esakalliolla: Saija Tuupanen sekä Weranta
17.9. klo 13 jalkapallo-ottelu urheilukentällä: Naisten nelonen, SoVo–PaiHa Akatemia
17.9. klo 16 jalkapallo-ottelu urheilukentällä: Miesten kutonen, SoVo–LoPS 2
17.9 Hauli Bros Duo (rock, pop) Rantatuvassa
18.9. klo 10 messu Someron kirkossa
18.9. klo 13 jumalanpalvelus Somerniemen kirkossa
21.9. klo 13 iltapäivätanssit Esakalliolla: Rainer Bollström & Graniitti

Siunauskappeli

23.9. klo 18 kuolleiden lasten muistohartaus ja iltateet Someron siunauskappelissa ja vanhalla seurakuntatalolla

Suvi Karjula

23.9. klo 19 tanssit Esakalliolla: Souvarit sekä Suvi Karjula & In The Mood
24.9 Kari Luoto Band (pop, rock) Rantatuvassa
25.9. klo 10 sadonkorjuun kiitosmessu ja myyjäiset Somerniemen kirkossa ja seurakuntatalossa
28.9. klo 13 iltapäivätanssit Esakalliolla: Katja Fernanda
29.9. klo 16 seurakuntalaisten kaikille avoin saunailta Siikjärven leirikeskuksessa: Saunat lämpimänä kello 16 alkaen

30.9. klo 19 tanssit Esakalliolla: Eino Grön sekä Eija Kantola

Lokakuu

1.10. klo 13 jalkapallo-ottelu urheilukentällä: Naisten nelonen, SoVo–MuSa 2
1.10. klo 16 jalkapallo-ottelu urheilukentällä: Miesten kutonen, SoVo–MarttMu
2.10. Ässä JM XXXVII -jokkiskisa Somuralla
2.10. Sydän lämpöä täys -konsertti Someron seurakuntakeskuksessa, 75 vuotta Rauli ”Badding” Somerjoen syntymästä, Metka Kööri johtajanaan Olli Salomäenpää ja säestäjinä Antti Vainio ja Tuomas Virtanen
5.10. klo 13 iltapäivätanssit Esakalliolla: Pekkaniskan Pojat & Matti-Sakari
7.10. klo 19 tanssit Esakalliolla: Sinitaivas sekä Kaiho
12.10. klo 13 iltapäivätanssit Esakalliolla: Risto Neval
14.10. klo 19 tanssit Esakalliolla: Finlanders sekä Smork 22

Marraskuu
27.11. Kohtalona tango -konsertti Someron seurakuntakeskuksessa: kuorosovituksia ja solistiesityksiä Unto Monosen tuotannosta, Metka Kööri johtajanaan Olli Salomäenpää sekä solistit Pirkko Pelander ja Annika Kuntsi, säestäjinä Antti Vainio ja Tuomas Virtanen