Rakennus valmistui 1986. Toimintaa päätilassa ehti olla 20 vuotta, ja tyhjyyttään tila on kaikunut toki pienemmän aikaa. Omistaja Trevia Oy on ehtinyt vaihtua kokonaisuudessaan Hesburgeriksi.
Suomen suurin pikaruokaravintolaketju Hesburgerehkä harkitsi omaakin käyttöä, mutta se ei ole toteutunut. Hesburgerilla oli Somerolla ravintola silloisissa Härkähovin tiloissa 2000-luvun taitteessa. Se homma on jo kokeiltu.
Vuonna 2009 Hesburgerilta kommentoitiin, että ”ravintolahankkeelle ei ole vielä aikataulua”. Viime vuoden aikana liikkui kovasti huhuja, että tyhjiin tiloihin voisi tulla jokin tukku. Kebab-tukustakin oli puheita. Neuvotteluja käytiin, mutta ilman tulosta. Onko nyt siis parempaa tietoa?
Hesburger-Burger In Oy:n kiinteistöpäällikkö Janne Aaltonen kertoo, että osa kaupan takatiloista on vuokrattu varastokäyttöön.
– Toimitilaa on kiinteistössä tyhjillään noin 740 neliötä, ja siihen haetaan tällä hetkellä vuokralaista, Aaltonen vahvistaa tämän hetken tilanteen.