Ajatuksia eläkeläisliikuntakortista

0

Somerolla alkoi reilu vuosi sitten pitkän, monivaiheisen keskustelun ja suunnittelun jälkeen kokeilu eläkeläisliikuntakortista. Kokemukset ovat olleet oikein hyvät, katsoo asiaa miltä kantilta tahansa. Se on selvästi lisännyt monilla liikuntaa, ja mikä parasta, saanut myös monen aloittamaan liikunnan. Tämä on hienoa, koska nimenomaan ikäihmiset liikkuvat selvästi vähiten muihin ikäryhmiin nähden. Arvioiden mukaan liikunnan määrä putoaa monilla merkittävästi eläkkeelle siirtymisen aikaan.
Somerolaisista eläkeläiskortin uimahallille ja kuntosalille hankki noin 10 prosenttia ikäryhmässä yli 65-vuotiaat. Etukortin yksistään kuntosalille hankki vain alle prosentti, eli todella vähän. Onkohan niin, että kunnallinen kuntosali ei kiinnostanut, kun paikkakunnalla on hyvin varustettuja yksityisiä kuntosaleja? Näyttääkin siltä, että kunnallisen kuntosalin ja yksityisten kuntosalien asiakasryhmät ovat selvästi erilaiset.
Eläkeläiskortti pitääkin nähdä paljon laajempana kuin alennus- tai etukorttina, sillä se torjuu myös ikääntyneiden yksinäisyyttä ja ulkopuolisuuden tunnetta. Liikuntatuokion jälkeen on monille tärkeää nähdä saunan lauteilla toisia ja vaihtaa kuulumisia.
Eläkeläisliikuntaedusta ei juurikaan aiheudu kunnalle kustannuksia. Vain jonkin verran tuloja jää saamatta. On aika hankala osoittaa kuinka paljon, koska on kuitenkin tullut uusia käyttäjiä, jotka tuovat asiakkaita myös uimahallin kahvioon.
Somerolainen malli ei ole ollut käyttäjälleen halvin ja houkuttelevin, kun verrataan moniin muihin kuntiin. Monissa Voimaa vanhuuteen -kunnissa, muun muassa Kauhajoella ja Muhoksella, on selvästi edullisempaa. On toki kuntia, jossa asiat senioriliikuntakortin suhteen ovat huonommin kuin Somerolla.
Järjestelmän ensisijainen tarkoitus on tuottaa terveyshyötyjä sekä saada liikkeelle niitä ihmisiä, jotka liikkuvat terveytensä kannalta liian vähän. Aktiivinen elämäntapa vähentää terveysongelmien riskiä ja siten säästää yhteiskunnan terveydenhuoltokustannuksia.
Eläkeläisliikuntakortti on jo nyt lyhyen kokeilukauden aikana osoittanut tarpeellisuutensa. Tästä on hyvä jatkaa tuotteen kehittelyä edelleen. Tavoitteena pitää olla, että yhä useampi voisi kokea liikunnan hyvää tekevän vaikutuksen. Seniorikortti eläkeläisille ei ole keneltäkään muilta pois.

Pertti Tamminen

Someron vanhusneuvoston puheenjohtaja
Eläkeliitto ry:n liikuntatoimikunta