SoVon Mestarit on Vuoden joukkue

0
TUL:n Hämeen piirissä ”Vuoden joukkueena” palkitut SoVon mestarit. Ohjaajista kuvassa Tommy Lundberg (vas.), takarivissä oikealla Mika Kokkinen ja edessä Raila Hakamäki. Pelaajista takana (vas.) Jetro Niemi, Mikael Kokkinen, Aleksi Nieminen ja Iida Kaarela, edessä (vas.) Manu Uunimäki, Tanja Korhonen, Tyko Ponkkonen, Teijo Pursimaa ja Marju Mäenpää. Heidän lisäkseen ryhmässä on mukana Tessa Hirn.

Teksti Juha Laakso, kuva Kari Eerikäinen

Someron Voiman erityisliikuntaryhmä Mestarit on palkittu Työväen Urheiluliiton Hämeen piirissä Vuoden joukkueena.
Vuoden 2023 parhaat palkittiin viime keskiviikkona Hämeenlinnassa pidetyn piirikokouksen yhteydessä.
Voiman ohella palkintoja keräsivät lahtelaisseura Mukkulan Riento (Vuoden urheilija ja Vuoden maineteko), Humppilan Veikot (Vuoden nuori urheilija) ja hattulalainen Parolan Visa (Vuoden liikuttajat).
SoVon Mestarit on erityisjalkapallon ja -futsalin harrastusryhmä, jonka toiminta käynnistyi runsas vuosi sitten.
Talvikausina Mestarit kokoontuvat viikoittain futsal-harjoituksiin Joensuun koulun liikuntasaliin ja kevään koettaessa käynnistyvät jalkapallotreenit viereisellä pallokentällä.
– Tämä on matalan kynnyksen, tai voisi jopa sanoa kynnyksetön ryhmä ilman ikärajoja. Harjoituksissa riittää usein iloa ja riemua, vaikka ihan tosissaan siellä opetellaan, alusta lähtien yhtenä ryhmänvetäjistä ja valmentajista toiminut Mika Kokkinen kertoo.
Harjoitusten ohella Mestarit ovat kokoontuneet myös muunlaisiin tapahtumiin, kuten Suomen naisten jalkapallomaajoukkueen kannustusreissulle Turkuun ja futsalin liigaotteluun, jossa Mestareiden edustajat pääsivät esittelemään lajitaitojaan ja palkitsemaan ottelun parhaita pelaajia.
– Tulevalle kesälle on suunnitelmissa ensimmäisen (jalkapallon) pelitapahtuman järjestäminen Mestareille, Kokkinen paljastaa.