
Teksti ja kuvat Alma Kärkkäinen
Someron kaupungin liikuntapalvelut tarjoavat maksuttomia, ohjattuja liikuntatuokioita kesäkuun puoliväliin saakka. Ryhmiin ei ole ennakkoilmoittautumista, ja ohjelma soveltuu kaiken ikäisille ja -kuntoisille, kerrotaan kaupungin verkkosivuilla.
Liikuntaa järjestetään maanantaisin, tiistaisin, keskiviikkoisin ja torstaisin. Liikunnanohjaaja Juuso Hirvikorpi ohjaa tiistai-iltapäivien kevyttä ulkojumppaa Kiiruun koulun ulkokentällä. Haastattelupäivänä ohjelmassa oli kuntopiiri, jossa käytettiin muun muassa jumppakeppejä, kuminauhoja ja askellustikapuita. Lopuksi kokeiltiin yhdessä koulun pihalla olevia kiinteitä kuntoiluvälineitä ja venyteltiin.
– Otetaan vielä venyttelyt yhdessä. Ensin etureisi, Hirvikorpi sanoo ja näyttää mallia.
– Sitten takareisi… ja sisäreisi, näin sivulle päin kallistaen.
Seitsemän jumppaajaa venytteli iloisen puheensorinan säestyksellä. Ryhmän kommenttien mukaan jumppa on ollut tehokasta.
– Koko kroppa on saanut liikuntaa!
– Hyvä jumppa oli.
Eila, Lea ja Hannele yhdessä muiden jumppaajien kanssa kiittelivät ohjaajia ja treeniolosuhteita.
– Hienot ohjaajat!
– Kiva kun tuuli käy, ei tule niin kuuma, vaikka aurinko paistaa.
Juuso Hirvikorpi kertoi, että jumpissa käy keskimäärin reilut kymmenen liikkujaa joka kerta.
– Viime viikolla jumppaajia oli 17, tänään oli seitsemän.
– Liikuntapalvelut ilmoittelevat jumpista somessa, Facebook on meidän vakiokanava. Olemme myös vieneet tiedotteita kirjastolle ja kaupungintalolle.
Juuso Hirvikorpi aloitti liikunnanohjaajan tehtävässä helmikuun alussa. Salolainen liikunta-ammattilainen tuli Somerolle töihin monipuolisen työnkuvan innostamana.
– Täällä oli tarjolla monipuolinen työ, jota halusin hakea. Ohjaan liikuntaryhmiä, olen mukana tapahtumien järjestämisessä ja toimin myös uimavalvojana. Kesäkuussa koulujen lomien alettua liikuntapalvelut ja nuorisopalvelut järjestävät lapsille kesäleirejä. Niiden sisältöjä olemme nyt suunnitelleet.
– Yksi työtehtävistäni on myös liikuntaneuvonta. Se on matalan kynnyksen yksilöohjausta, joka on suunnattu terveytensä kannalta liian vähän liikkuville sekä uusille paikkakuntalaisille, jotka etsivät mieluista harrastusta.
Juuso Hirvikorpi kannusti kaupungin asukkaita ottamaan yhteyttä liikuntapalveluihin, joista saa tukea liikunnan aloittamiseen.
– Liikuntaneuvontaan pääsee joko terveydenhuollon liikuntalähetteellä tai itse soittamalla.