
Sarjanousu tuli somerolaisille täpärästi, sillä loppupisteissä kolme joukkuetta, Espoon Verkkopalloseura, Valko-Pallo 1 Vantaalta ja somerolaiset, päätyivät samoihin loppupisteisiin. Joukkueet keräsivät samat pisteet ja erävoitot sarjassa.
Senioriliigan II-divisioonan voitto tuli somerolaisille, sillä heillä oli 14 voitettua peliä enemmän kuin toiseksi tulleella Valko-Pallo 1:llä.
Someron joukkueessa pelasivat Pertti Kujala (8–3), Ari Lehtokannas (4–5), Eero Manni (1–1) ja Jarmo Viholainen (1–1). Suluissa on mainittu henkilökohtaiset voitot–tappiot senioriliigan 2023–2024 syys- ja kevätkauden aikana.
Senioriliigan ykkösdivisioonassa tulevalla kaudella somerolaisia odottaa tiukemmat matsit ja myös pidemmät vieraspelimatkat. Joukkueen tavoitteena on pysyä jatkossa I-divisioonassa, joka on saavutettavissa jo ottamalla pisteet kotiin paikallisotteluissa.