Hiidenlinna päättää kautensa koko perheen ilmaistapahtumaan

0

Hiidenlinna Park Resort on houkutellut tänä kesänä suunnilleen saman määrän kävijöitä kuin viime vuonnakin, eli noin 15 000.

– Jonkin verran olisi toivottu kasvua, mutta tällä huvipuisto- ja elämysmatkailualalla on valtakunnallisesti ollut tänä vuonna pientä vajetta ja laskua kävijämäärissä. Eli siinä mielessä olemme tyytyväisiä, kertoo yrittäjä Sami Uotila.

– Varsinkin säiden puolesta kesä on ollut erinomainen. Ei myrskyjä, eikä polttavia, viikkoja kestäviä hellejaksoja. Jos säät olisivat jatkossakin tällaisia olisi se plussaa koko Euroopan matkailualalle, Uotila pohtii.

Ulkomaalaisten kävijöiden osuus on seikkailupuistossa kasvanut.

– On sitä ihmeteltykin, että mistä tänne löytävät, kävijöitä kun on ollut eri puolilta maailmaa. Paljon on toki Suomessa asuvia ulkomaalaisia, mutta myös ulkomaanmatkailijoita, Uotila kertoo.

Toiminnanjohtaja Petri Munck toteaa, että yksi selittävä tekijä on se, että Hiidenlinnan nettisivuja on tutkittu ahkerasti.

– Kävijämäärä on lisääntynyt viime vuoteen nähden erittäin paljon ja some on ruvennut buustaavammaksi, hän kertoo.

Yrittäjä Sami Uotila suunnitteleekin, että jatkossa Hiidenlinnassa satsataan enemmän kansainväliseen näkyvyyteen.

Elämyspuiston kesäkausi päättyy lauantaina 31. elokuuta. Luvassa on riehakas koko perheen ilmaistapahtuma.

Tarjolla on muun muassa Eeroshow, eli musiikin moniottelijaksi itseään tituleeraavan Eero Salonlahden merirosvoaiheinen konsertti lapsille.

Kalamiehet Somerniemeltä järjestävät puolestaan ongintaa Särkjärven rannalla. Hiidenlinna-Zoon eläimiä vierailee juhla-alueella ja mukana menossa on myös taikuri.

Karaokea on niin lapsille kuin aikuisillekin.

– Karaoke oli meillä tällainen uusi palvelu tänä kesänä. Lauluiltoja on pidetty kuun viimeisinä viikonloppuina, eli nyt on kolmas ja viimeinen. Ihan hyvin on ollut osallistujia, eli kymmeniä, kertoo Uotila.

– Positiivisin mielin suhtaudun karaoken jatkamiseen ensi vuonnakin.

Myös eläimiä tullaan näkemään Hiidenlinnassa ensi vuonna.

– Esimerkiksi Korkeasaari on ollut tänä kesänä hyvässä nosteessa ja myös meille on tullut kivaa palautetta Hiidenlinna-zoosta. Päätösviikonloppuna suurin osa eläimistä on jo takaisin kotikonnuillaan, kertoo Uotila.

– Myös Lumous -näyttelystä on tänä kesänä tykätty. Näyttelyn taiteilijat ovat lauantaina päivällä paikalla. Suomea kiertävä näyttely jatkaa meiltä matkaansa Marski-hotelliin Helsinkiin. Ja ensi kesänä meillä on taas uusi näyttely.

– Muutoinkin ensi vuoteen ja uusiin elämyksiin panostetaan niin kuin on vuosittain aina tehty, ei tässä jarruja ruveta polkemaan, Uotila naurahtaa.