
Ehdottaa ulkoiluystävä Saija Vuori
Saija Vuori kävi ulkoiluystäväkoulutuksen. Iäkäs ulkoilukaveri löytyi Someron kaupungin ja seurakunnan organisoiman ulkoiluystävätoiminnan kautta.
Vuori keksi, että voisi tauottaa työpäiväänsä ulkoilemalla ikäihmisen kanssa kerran viikossa lounastunnilla. Viikoittaisesta ulkoiluhetkestä on muodostunut tärkeä kohtaaminen molemmille.
Saija Vuori sanoo, että iäkkään kanssa ulkoilusta tulee tosi hyvä mieli myös itselle.
– Kun ensimmäisen kerran ulkoiltiin, niin iäkäs kiitteli kovasti. Sanoin, että minun pitää kiittää sinua, että minä sain työpäivään tauon ja lähdin ulos, enkä istunut selkä vääränä tietokoneen ääressä tuijottamassa ruutua, kertoo Saija Vuori.
Hänellä on ehdotus työpaikoille ja työnantajille.
– Työyhteisöstä muutama voisi ottaa kimppaan yhden ulkoiluystävän, jonka luona käydä. Työnantajilta olisi hieno ele tarjota henkilöstölle tähän mahdollisuus; vaikka tunniksi viikossa. Työntekijät voisivat paremmin ja työtehokkuuskin lisääntyisi. Pitkää paikallaan- oloahan tulisi tauottaa terveyssyistä, pohjustaa Vuori.
Lähde ulkoiluttajaksi, päivien piristäjäksi
Someron seurakunta ja kaupunki ovat järjestäneet ulkoiluystävätoimintaa jo jonkin aikaa. Seurakunnalle on voinut ilmoittautua vapaaehtoiseksi ikäihmisen ulkoiluttajaksi, mutta myös puhekaveriksi ja asiointiavuksi.
Vapaaehtoiset saavat muutaman kerran koulutuksen. Seurakunta ja kaupungin liikuntapalvelut ovat yhdessä järjestäneet koulutuksia sitä mukaan, kun on saatu muutama opetettava kasaan.
Seurakunta yhyttää ulkoiluttajan ja ikäihmisen yhteen. Tällä hetkellä listoilla on 45 henkilöä, jotka säännöllisesti käyvät kotona asuvia vanhuksia ulkoiluttamassa.
– Joukkoon mahtuu lisää vapaaehtoisia, sillä meillä on avuntarvitsijoita jonossa asti, kertoo Essi Torkkomäki-Ryhtä Someron seurakunnasta.
Torkkomäki-Ryhtä sanoo, että tärkein kriteeri on halu auttaa.
– Erityistaitoja ei tarvita, kunhan sitoutuu hommaan.
Myös avuntarvitsijat ja heidän omaisensa voivat ottaa yhteyttä seurakuntaan, jos toivoo ikäihmiselle apua, yksinäisyyden häivyttäjää ja päivien piristäjää.
– Moni vanhus pelkää kaatuvansa, eikä siksi uskalla lähteä yksin ulos. Näin on varsinkin talviaikaan. Ikäihmiset kärsivät myös yksinäisyydestä.