
Teksti Juha Laakso, kuva Kari Eerikäinen
Someron Voima Futsal otti jo viidennen peräkkäisen voittonsa Futsal-liigassa, kun se kukisti lauantaina monitoimitalossa vierailleen ylivieskalaisen Vieska Futsalin maalein 5–1 (1–0). SoVon edellisestä kolmen pisteen arvoisesta Vieskan kaadosta ehti vierähtää lähes kolme vuotta.
Ensimmäinen pelijakso ja alun toista edettiin näiden joukkueiden keskinäisille kamppailuille tyypillisesti tasatahtiin ja niukkamaalisesti. SoVo alkoi tehdä ratkaisevaa irtiottoa toisen jakson puolivälin lähestyessä viimeistellen kaksi maalia runsaan minuutin sisällä ja venyttäen johtonsa 1–0 lukemista 3–0:een.
Kolmannesta maalista vastannut Valdrin Rashica täräytti kohta perään vielä yhden osuman ja yhdeksän minuuttia ennen loppua kotijoukkue oli turvallisen tuntuisessa 4–0 johdossa. Sekä Antti Korhosen että Rashican maalit syntyivät lujilla ja tarkoilla vasemman jalan laukauksilla.
Abdi lähellä nollapeliä
SoVon maalia taas kerran valppaasti vartioinut tämän kauden liigatulokas Anwar Abdi pääsi minuutin ja 47 sekunnin päähän niin sanotusta ”nollapelistä”, eli vastustajan jättämisestä kokonaan maaleitta. Temppu ei ole vielä tällä kaudella SoVolta onnistunut ja nytkin se jäi haaveeksi, kun Aleksi Kylmälä avasi vieraiden maalitilin ottelun loppuhetkillä.
Vieska haki pelin loppuvaiheissa kavennusmaaleja ”lentävän maalivahdin” suomalla hyökkäysylivoimalla. Tuloksena oli Kylmälän kavennus, mutta vielä myös yksi osuma omaan verkkoon, kun liigan runkosarjassa jo peräti kahdeksatta pistepörssin voittoaan metsästävä SoVo-kapteeni Arber Istrefi o hjasi pallon tyhjään vierasmaaliin.
Kaksi kierrosta ennen runkosarjan päättymistä Istrefillä on koossa 33 maalin ja 19 maalisyötön, eli 52 tehopisteen kokonaissaldo. Käytännössä sovolaisen pörssivoittoa voi uhata Mad Maxin Justus Kunnas (30+15=45), joskin seitsemän pisteen eron umpeen kurominen kahdella kierroksella saattaa osoittautua ylivoimaiseksi urakaksi.
Istrefin teholukemat ovat erityisen kovat siihen nähden, että mies on kuluvalla kaudella keskittynyt aiempaa tarkempaan puolustuspelaamiseen. ”Arben” koko kauden saldo plus-/miinustilastossa (+33) on Antti Korhosen (+36) jälkeen joukkueen toiseksi paras. Toisella sarjapuolikkaalla tässä tilastossa on sovolaisista kirkkaimmin lukemin (+19) loistanut maalikanuuna Rashica.
Yhden runkosarjakauden henkilökohtaisen maaliennätyksensä 22 osumaan nostanut Rashica on Istrefin hallitsemassa liigan maalintekijätilastossa hienosti neljäntenä.
Neljäs sija tyydyttää
SoVon päävalmentaja Valdrin Seferi oli Vieskan kaadon jälkeen erityisen mielissään siitä, että hänen joukkueeseen iskostamansa kurinalaisen puolustuspelaamiseen ja tehokkaisiin vastaiskuihin perustuva pelitapa alkoi tuottaa tulosta myös kotikentällä.
– Tämä oli jatkoa edellisen viikon hyville esityksille pohjoisen kiertueella. Pojat tekivät alusta loppuun nöyrästi hommia molempiin suuntiin. Yhdessä pelaaminen, varsinkin puolustussuuntaan, on parantunut viime aikoina paljon, Seferi myhäili.
Viides peräkkäinen voitto sinetöi sen, ettei SoVo voi enää pudota runkosarjataulukossa neljättä sijaa alemmaksi.
– Ja kun käytännössä ylöspäinkään ei ole asiaa, niin otamme ihan tyytyväisinä vastaan neljännen sijan ja pudotuspelien ensimmäiseksi vastustajaksi Turun Pallokerhon, Seferi totesi.
Liigan kärjessä Akaa Futsal otti jatkoaikavoitollaan Mad Maxista mahdollisesti jo ratkaisevan harppauksen kohti runkosarjan voittoa. Sen alapuolella FC Kemi ja Mad Max sovittelevat yhä askeleitaan kakkos- ja kolmosruutuihin.
Sarjan tyvessä jyväskyläläinen Kampuksen Dynamo on jo hyvän aikaa tehnyt liukua kohti ensi kauden Futsal-Ykköstä. Sen yläpuolella peräti viisi joukkuetta taistelee tiiviissä nipussa kahden pisteen sisällä kahdesta viimeisestä pudotuspelipaikasta sekä liigakarsinnan välttämisestä.
Futsal-Liigan sarjatilanne:
Akaa F. 20 17 2 0 1 111- 32 55
FC Kemi 20 16 1 0 3 104- 42 50
Mad Max 20 15 0 2 3 127- 47 47
SoVo F. 20 13 1 2 4 100- 61 43
TPK 20 10 1 1 8 67- 73 33
Vieska F. 20 6 4 4 6 70- 71 26
GFT 20 5 1 2 12 51- 89 19
Riemu 20 4 2 2 12 56- 82 18
_________________________________
PJK 20 3 4 1 12 59- 96 18
ToPV 20 5 0 2 13 59-101 17
————————————–
VehU 19 4 2 1 12 39- 85 17
______________________________
KaDy 19 2 1 2 14 47-111 10
Vieskalta vähennetty neljä pistettä ennen kauden alkua. Runkosarjassa pelataan 22 kierrosta, minkä jälkeen kahdeksan parasta pudotuspeleihin, viimeistä edellinen liigakarsintaan ja viimeinen Futsal-Ykköseen.
Pistepörssin kärki: Arber Istrefi (SoVo) 33+19=52, Justus Kunnas (Mad M.) 30+15=45, Enderson Suarez (Kemi) 22+16=38, Mergim Bushi (Kemi) 23+7=30, Iiro Vanha (Akaa) 19+11=30, Aleksi Pirttijoki (Akaa) 18+12=30, Valdrin Rashica (SoVo) 22+7=29… Antti Korhonen (SoVo) 11+15=26… Valmir Seferi (SoVo) 6+17=23.
SoVon tehosaldot:
Valdrin Rashica 2+1= 3 (+4/-0=+4)
Arber Istrefi 2+1= 3 (+3/-1=+2)
Antti Korhonen 1+1= 2 (+2/-0=+2)
Valmir Seferi 0+1= 1 (+5/-1=+4)
Muslim Markhiyev (+4/-1=+3)
Adonis Sfishta (+1/-0=+1)
Lirim Myrtaj (+1/-1=0)
Mourad Amehri (+0/-0=0)
Rinor Karaca (+0/-0=0)
Samuli Laine (+0/-0=0)
Maalivahti: Anwar Abdi; peliaika 40.00 min. (+5/-1)
(Vaihdossa: Nevzat Mustafa)
Kumulatiiviset rikkeet: SoVo 8, Vieska 4
Yleisömäärä: 85