Tutut somerolaiset kertovat tarinansa muistojen lauluistaan

0
Kuva TS/Jori Liimatainen

3Someron Leijonat järjestää ystävänpäivänä musiikki- ja muistelotilaisuuden, Muistojeni laulu.

Kaija Parko

Viisi somerolaisille tuttua henkilöä on valinnut itselleen henkilökohtaisesti tärkeän musiikkikappaleen. Joukko kuuntelee sävelmän kerrallaan, ja yrittää kunkin esityksen jälkeen arvata, kenenkä biisi voisi olla. Myös yleisö voi tehdä oman veikkauksensa oikeasta rivistä.

Lilli-Irmeli Hintsa

Kun kaikki sävelmät on kuultu, ruvetaan purkamaan vyyhteä. Jokainen kilpailija kertoo tarinan, joka hänen valitsemaansa sävelmään liittyy.

Teuvo Jokinen

Someron seurakuntakeskuksessa perjantai-iltana 14.2. pastori Lilli-Irmeli Hintsa, tenori Kimmo Hovila, lääkäri Teuvo Jokinen, päätoimittaja Sari Merilä ja äidinkielen lehtori Kaija Parko avaavat, miksi juuri kuultu biisi on heille erityisen tärkeä.

Sari Merilä

– Halusimme järjestää ystävänpäiväksi kaikelle kansalle jotain musiikkiin liittyvää. Ylellä pyörivä musiikkiohjelma innoitti meitä tekemään Muistojeni Laulu -tilaisuuden, kertoo Lions Club Someron presidentti Ari Mentula.
Kilpailijoiden muistojen laulut esitetään seurakuntakeskuksessa Youtube– ja Spotify-toistoina.

Kimmo Hovila.

– Tähän hätään emme saaneet kokoon orkesteria ja solisteja, jotka olisivat esittäneet kappaleet muistelijoille ja yleisölle suorana. Päädyimme Youtube- ja Spotify-toistoihin, toteaa Mentula.
Yleisö voi myös osallistua arvaamaan kilpailijoiden muistojen laulua. Konserttilipun hankkinut saa veikkauskupongin. Täytetyn arvauskupongin voi jättää konsertin tauolla tuomarien tarkastettavaksi.
Tauon jälkeen kilpailijat paljastavat omat laulunsa ja selviää, kuka heistä arvasi parhaiten muiden biisit. Sen jälkeen paljastetaan myös yleisön arvausten tulokset.

Leif-Johan Lagerroos

Tilaisuuden juontaa Leif-Johan Lagerroos. Lions Ladyt järjestävät tauolle tarjoilua.
Tilaisuuden lipputuotto käytetään paikalliseen hyväntekeväisyyteen.