Osa-aika somerolaisella Elise Lehikoisella avautuu tänään Naantalin Taidehuoneella näyttely, jossa on esillä mattoja ja maalausia.
– Tervetuloa katselemaan teoksiani, löytämään salaisen metsän riimukirjoituksia, ihailemaan pääsiäisen keltaista aurinkoa ja tutkimaan, voiko matolla lentää, kutsuu Lehikoinen.
– Taidehuoneella on maalausteni ja kangaspuilla käsin kutomieni mattojen yhteisnäyttely. Mattojen loimissa on käytetty erilaisia sidoksia, joiden avulla on saatu toteutettua kuvioita. Kuteena on käytetty ostettua trikoota sekä itse leikattua räsyä. Pääosassa mattojen suunnittelussa ovat kuitenkin olleet värit.
Lehikoinen on 2023 Turun taideakatemiasta 69-vuotiaana valmistunut kuvataiteilija.
– Olen viime talven kutonut intohimoisesti. Matot ovat vieneet minua, enkä minä mattoja. Sekin saa pohtimaan elämän merkitystä. Mikä todella on tärkeää. Ehkä se on onnistunut väriyhdistelmä räsymatossa, jonka päällä pieni jalka viivähtää.
Näyttely on avoinna 21.4. saakka.