Someron kuntavaaleissa saatiin jännittää tulosta pitkään. Tai ainakin se siltä tuntui. Ennakkoäänten jälkeen ääntenlasku näytti jysähtäneen paikoilleen reiluun puoliväliin.
Hurjaa jälkeä vaaleissa teki yhteislista Someron Edistys, jonka viidestä ehdokkaasta peräti neljä pääsi läpi.
Pääosin Someron Kokoomuksesta irtautunut Someron Edistyksen joukko sai neljä paikkaa, kokoomus kolme. Jollain tasolla tulos oli odotettavissa, olihan yhteislistalla parikin entistä kokoomuksen ääni-imuria.
Vaalien voittajaksi voidaan julistaa kuitenkin keskusta, joka vahvisti asemaansa Someron suurimpana puolueena ottamalla kaksi paikkaa lisää. Se on saman verran kuin edellisissä vaaleissa menettivät.
Myös sosiaalidemokraatit saavat juhlistaa kahta lisäpaikkaansa, eli yhtä monta kuin Vasemmistoliitto menetti. Myös perussuomalaisilta lähti kaksi paikkaa.
Niin kuin vaaleissa aina, osa voittaa, osa häviää.
Innokkaasti kaikki tuntuvat lähtevän yhteistyötä toistensa kanssa tekemään – Someron puolesta.