Lomakauden kynnyksellä kodeissa valmistaudutaan reissuun tai mökille lähtöön.
Asuntosäätiön tutkimuksen mukaan neljä viidestä suomalaisesta pelkää kodille aiheutuvia vahinkoja, yleisimmin huolta aiheuttavat tulipalo ja vesivahinko. Seuraavaksi eniten pelkoa tuottavat yllättävä remonttitarve, homevaurio tai kodin menettäminen taloudellisista syistä. Murtovarkaita ja kotiin tunkeutumista pelkää joka viides.
Pari vinkkiä on paikallaan. Sulje pesukoneen ja astianpesukoneen hanat. Varmista, että uuni ja hella ovat pois päältä. Nappaa säätimistä kuva, ja voit reissun päältä varmistaa hoitaneesi asian. Vie kaikki roskat ja huolehdi, ettei kaappeihin tai pöydille jää pilaantuvia elintarvikkeita.
Irrota elektroniikkalaitteiden johdot pistorasioista. Varmista, että pihakalusteet ja muu irtaimisto ovat suojassa tuulenpuuskilta.
Jätä koti asutun näköiseksi. Elon merkit pitävät murtovarkaat loitolla. Pysäytä postinkulku tai käännä se mökille. Laita kaihtimet puolittain kiinni: sisään on vaikea tirkistellä.
Älä jätä arvoesineitä näkyville. Sovi naapuriavusta. Anna vara-avain luotetulle läheisellesi turvaan sen sijaan, että kätkisit sen ulko-oven läheisyyteen – varkaat tietävät kaikki piilopaikat.
Lukitse kaikki ovet ja ikkunat. Lähde levollisesti lomalle.