SoPan tytöt ahkeroivat beach volley –kiertueella

0
T14-sarjan somerolaisedustajat Helsingin turnauksessa: Ruska Laaksonen, Elsa Tapio, Mi Mäkelä, Iida Anttila ja Ilana Siviranta.

Teksti Juha Laakso

Beach volleyn eli rantalentopallon valtakunnalliset ranking-sarjat ovat pyörineet kiivaalla tahdilla toukokuusta lähtien, huipentuakseen eri ikäluokkien lopputurnauksiin elokuun loppupuolella. Somerolta kiertueelle on osallistunut toistakymmentä tyttöä 14–18 -vuotiaiden kilpasarjoissa.

Vanhimmassa, 18-vuotiaiden tyttöjen sarjassa Henni Talonen on ollut hämeenlinnalaisparinsa Viena Kallionalustan kanssa mukana viidessä turnauksessa: Euran, Hyvinkään, Helsingin ja Vaasan osakilpailuissa heidän muodostamansa joukkue ylsi ylemmällä, eli A-sarjatasolla viidenneksi ja Tampereen kisassa sijalle yhdeksän. Jokainen viitossija kartutti kaksikon tiliä 104 pisteellä ja kun kauden kokonaispisteisiin lasketaan neljän parhaan osakilpailun tulokset, molemmilla on nyt tilillään 416 ranking-pistettä.

Voittoja B-sarjan osakilpailuista

T16-sarjassa Somerolta on ollut mukana viisi Someron Pallon lentopallojunioria: Oona Nieminen (koossa 165 pistettä), Minttu Mikkola (180), Ilona Anttila (95), Emmy Lundberg (105) ja Melina Siviranta (58) ovat olleet hieman vaihtelevin kokoonpanoin kaikkiaan kahdeksassa tapahtumassa eri puolilla Suomea.

Tämän ikäluokan sopalaiseksi edustajaksi voitaneen jo tässä vaiheessa lukea myös tulevalla sisäpelikaudella somerolaisseuraa edustava koskelainen Silvia Ojala (40), joka biitsiturnauksissa muodostaa joukkueen Kosken Kaikua edustavan Siiri Laurisen kanssa.

Kaksikko Nieminen/Mikkola ylsi Tampereella B-sarjan voittoon, joka tuotti heille 60 ranking-pistettä. Niin ikään B-sarjassa voiton ja 60 pinnaa saavutti pari Anttila/Lundberg Hyvinkäällä. Nieminen ja Mikkola ovat kiertäneet ahkerasti myös A-sarjan kilpailuja, joissa on jaossa enemmän pisteitä. Esimerkiksi Hangon turnauksen viides sija A-sarjassa kartutti heidän pistetiliään samalla 60 pinnalla kuin mainittu B-sarjan osakilpailuvoitto.

Anttila ja Siviranta muodostivat joukkueen Helsingissä pelatussa turnauksessa, jossa somerolaiskaksikko saavutti A-sarjan kolmannentoista sijan. Siviranta on pelannut yhdessä myös Lundbergin kanssa ja Mikkola muodosti Hyvinkäällä joukkueen Vammalan Lentopallon pelaajiin lukeutuvan Minttu Pääkkösen kanssa.

T14-sarjassa korkeimman yhden turnauksen pistelukeman (11) ovat saavuttaneet SoPan Ruska Laaksonen (kokonaispisteet 11) parinaan Salon Viestin Liisa Vihiniemi, jotka sijoittuivat Helsingissä B-sarjan kakkoseksi. Elsa Tapio (26) ja Mi Mäkelä (23) nappasivat samasta kisasta kolmossijan ja kahdeksan pistettä.

Kahdeksaan pinnaan Tapio ylsi myös Vaasassa A-sarjan 15. sijallaan, pelikumppaninaan tuolloin Ilana Siviranta (26). Useimmissa turnauksissa Sivirannan parina on ollut Iida Anttila (23) ja tämä kaksikko on nähty monien kilpailujen A-sarjassa.

Toiveissa laajempi pelikenttäalue

Somerolla paikkakuntana ja Someron Pallolla seurana on vuosikymmenten perinteet beach volley -tapahtumien, isojenkin sellaisten, järjestäjänä. Sopalaiset toivovat, että ennen pitkää täälläkin päästäisiin järjestämään valtakunnallisen ranking-sarjan turnaus, mutta edellytyksenä sille olisi urheilukentän hiekka-alueen laajentaminen ja useamman lisäkentän saaminen nykyisten viereen.

Somerolaispelaajat jatkavat kiertueitaan valtakunnallisessa sarjassa vielä ainakin kuukauden päivät. Välillä he pääsevät tositoimiin myös kotoisissa maisemissa, kun urheilukentän laitamilla järjestetään elokuun 8. ja 9. päivinä toinen Somerobiitsi- mestaruuskilpailu.